„Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach” – ,,Po prostu: dziękuję”


Towarzystwo Patriotyczne „Kresy”, pod wodzą swego prezesa, proboszcza parafii św. Wojciecha w Częstochowie, księdza Ryszarda Umańskiego, od kilkunastu lat organizuje akcję wspomagającą Polaków mieszkających na Ziemi Wileńskiej, Polesiu i Grodzieńszczyźnie. Tegoroczna przybrała gigantyczne rozmiary – zaproszenia do współpracy rozesłano do prawie 700 szkół w województwie śląskim, a przygotowano aż 5 tysięcy paczek. Gościem honorowym uroczystego podsumowania przedsięwzięcia był wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, poseł RP Szymon Giżyński.

Spiritus movens akcji ks. Ryszard Umański nie krył wzruszenia podczas uroczystego podsumowania tegorocznej kampanii, które nastąpiło 10 grudnia 2021 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. – Brakuje słów, aby wyrazić wdzięczność. Po prostu: dziękuję – powiedział do przybyłych na uroczystość. Wśród zaproszonych osób obecni byli dyrektorzy i nauczyciele szkół na Wileńszczyźnie, którzy gorąco dziękowali za pomoc i przyjaźń. – Ważne są Wasze dary, ale największy jest dar serca i to, że jesteście z nami, że wspieracie nas i dodajecie sił do trwania przy naszej, polskiej tradycji i kulturze, do walki o każde dziecko – powiedziała Pani Dyrektor ze Szkoły na Wileńszczyźnie. Spotkaniu towarzyszyły występy artystyczne, podczas których wspaniale się zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 48 w Częstochowie.

Co trzeba podkreślić, to wyjątkowy rozmach akcji. Biorą w niej aktywny udział uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy. Włączają się samorządy, które nawiązują porozumienia o współpracy z polskimi gminami na Kresach Wschodnich, jak na przykład Gmina Poczesna, która z inicjatywy wójta Krzysztofa Ujmy od kilku już lat  stale współpracuje z gminą Jaszuny na Wileńszczyźnie. Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele gmin i Częstochowy, w tym między innymi, wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak, wójt Gminy Poczesna Krzysztof Ujma, wójt Gminy Rędziny Piotr Militowski, wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz, wicewójt Gminy Kłomnice Adam Śliwakowski.

Akcję wspierają różne firmy, między innymi Orlen. Jak wspomniał ks. Ryszard Umański, Prezes Orlenu Daniel Obajtek zauroczony gościnnością i serdecznością rodaków na Kresach obiecał pomoc w wybudowaniu hali sportowej dla jednej ze szkół. W spotkaniu uczestniczyli także prezes Tauron Nowe Technologie Artur Warzocha i wiceprezes Piotr Apollo.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński podkreślił, iż osoby zaangażowane w akcję tworzą wielką, polską formację patriotyczną. – To jest ogromna, bezcenna wartość, pokazująca, że racje mają ci, którzy uważają, że patriotyzm jest uczuciem prostym, wspaniałym, z którego nigdy nie wolno i nie trzeba się tłumaczyć. Jest czymś oczywistym, naturalnym. Jest niezbędnym w życiu uczciwego człowieka, niezbędny w życiu wspólnoty, jest niezbędny w życiu narodu i ojczyzny. Po to, żeby istniała, żeby istniał polski naród i żeby był bezpieczny. I to się dzieje na bardzo wielu płaszczyznach. Ksiądz Ryszard mówił o patriotyzmie i religijności i tu jest całkowita symbioza – powiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński. Przytoczył także myśl O. Innocentego Marii Bocheńskiego, który stwierdził, co potwierdza bardzo wielu Polaków, że polski patriotyzm jest obowiązkiem religijnym. – Tak to rozumiemy. I to tak działa, w imię najwyższych ludzkich, Bożych pobudek. Stąd są te efekty. Imponujące. Gigantyczne. Bo jest anielska i Boża opieka. I nasz lider, ksiądz Ryszard Umański, kapłan, to doskonale wie. I na pewno swą gorącą modlitwą wyprasza to, że ta akcja jest akcją nie tylko pomocy materialnej, ale umacniania i łączenia tożsamości. W skali kraju, a w odniesieniu do tak symbolicznego miejsca, jakim jest Częstochowa i Jasna Góra, ma to podwójne, poczwórne, wielokrotne znacznie. Można tu powtórzyć za panem profesorem Wolniewiczem, że naród, ojczyzna, to terytorium i język, ale także wspólnota pamięci. Ta triada w takich akcjach jak ta jest absolutnie praktykowana. Możemy spojrzeć na te przykłady pomocy dla Wileńszczyzny, Grodzieńszczyzny, Wołynia, Podola, wschodniego Roztocza. To wszystko dotyczy Polaków, którzy mają wielki skarb ziemi rodzinnej. I dopóki będą posługiwać się językiem polskim, tym samym pielęgnować tradycję kultury, utrzymywać tę wspaniałą więź z przodkami poprzez utrzymywanie pamięci ich grobów, to będzie to ziemia rodzinna. Polaków. I jest najzupełniej oczywiste, że na poziomie języka, na poziomie kultury, na poziomie wzajemnej miłości i solidarności jesteśmy wspólnotą narodową, jesteśmy wspólnotą ojczystą, jesteśmy jedną ojczyzną, niezależnie od narzuconych nam granic. To jest oczywistość. To nie jest żadna manifestacja polityczna, żaden wymysł, projekcja. Tylko to jest święta prawda. I pozostaje ksiądz Ryszard w prawdzie, która daje olbrzymie możliwości do działania. I tak się dzieje, stąd wszyscy jak tu jesteśmy stanowimy wspólnotę, wraz z paniami z Wileńszczyzny, które prosimy, aby jak dotąd, nadal czyniły swą wielką, patriotyczną pracę. A wszystkim Państwu dziękuję za ten wielki patriotyczny wysiłek i dar serca. Za to, że potraficie stworzyć wspólnotę – podsumował swą wypowiedź wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *