Wojewoda Śląski informuje, że w związku z występującym na terenie Polski zagrożeniem afrykańskim pomorem świń, wystąpiła konieczność podjęcia działań zapobiegawczych.
W przypadku odnalezienia padłych dzików należy zgłosić to niezwłocznie do powiatowych centrów zarządzania kryzysowego (w przypadku Częstochowy – do Miejsko-Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego), działających na podstawie art. 18 ustawy o zarządzaniu kryzysowym z dnia 26 kwietnia 2007 r.
Centrum Zarządzania Kryzysowego przyjmuje zgłoszenia całodobowo i niezwłocznie przekazuje informacje do powiatowego lekarza weterynarii, który określa dalszy sposób postępowania z padłym zwierzęciem (lub zwierzętami).
Koszty utylizacji dzików ponosi dany samorząd gminny, zarządca drogi (jeżeli dzik został znaleziony w obrębie pasa drogowego) lub Państwowe Gospodarstwo Lasy Państwowe (jeżeli zwierzę padło na terenie lasów).
W opinii ekspertów padłe dziki stanowią obecnie podstawowe źródło zakażenia chorobą. Choroba przenoszona jest najczęściej przez dzikie zwierzęta poprzez kontakt ze szczątkami padłych zwierząt oraz przez ludzi. Szczególnie duży wpływ na niekontrolowane przenoszenie się choroby, nawet na duże odległości, ma wykorzystywanie do konsumpcji przetworzonego mięsa dzików (przewóz mięsa i wyrobów wędliniarskich oraz wyrzucanie ich odpadów).
r