Otwórz serce dla dzieci
Po raz szósty częstochowskie instytucje opiekuńcze realizują akcję „Masz serce – otwórz do niego drzwi”. – Przedsięwzięcie ma na celu promowanie postaw otwartych na utworzenie rodziny zastępczej – mówi Elżbieta Różycka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, nadzorującego akcją.
Aktualnie w Częstochowie objętych pomocą miasta jest 306 rodzin zastępczych, w tym 274 spokrewnionych z dzieckiem i 30 niespokrewnionych oraz dwie o charakterze pogotowia opiekuńczego. Ponadto funkcjonują trzy rodzinne domy dziecka. Ogółem w rodzinach zastępczych w 2008 roku umieszczonych było 449 dzieci.
Na opiekę jednak czeka ich znacznie więcej. 70 w Domu Małego Dziecka, 40 w pogotowiu opiekuńczym, 12 w placówce dla dziewcząt. I to tylko część liczb.
Potrzeby rosną
Dyrektorzy instytucji opiekuńczych podkreślają konieczność zwiększenia działań promujących adopcję i tworzenie rodzin zastępczych. Ubiegły rok, w porównaniu do 2006 i 2007, wykazał spadek zainteresowania i brak wymiernych. Brakuje osób niespokrewnionych z dziećmi, gotowych do utworzenia rodziny zastępczej oraz zawodowych rodzin zastępczych, posiadających wiedzę i umiejętności do opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. Niezwykle trudno jest też pozyskać chętnych do przyjęcia rodzeństwa.
– Rozdzielenie sióstr i braci po utracie rodziców jest dodatkowym dla dzieci obciążeniem, dlatego rodzeństwo powinno pozostać razem. Niestety, rzadko kto godzi się na stworzenie rodziny zastępczej dla kilkorga dzieci – mówi Agnieszka Puś z Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego. Poprawie sytuacji nie sprzyja mało precyzyjne ustawodawstwo. Wydłużone procedury sądownicze często niestety chętnych zniechęcają.
Ważne przygotowanie
Opieka nad cudzym dzieckiem to odpowiedzialne zadanie. – Rodzic zastępczy i adopcyjny musi cechować się wysokim poziomem odpowiedzialności oraz umiejętnościami pedagogicznymi. Ale najpierw musi chcieć podjąć wyzwanie – podkreśla zastępca dyr. MOPS Lidia Zeller.
Do tej roli przygotowują specjaliści z ośrodków opiekuńczych. W Miejskim Ośrodku Adopcyjno-Opiekuńczym cykl szkoleń dla rodziców zastępczych (adopcja nie wymaga szkoleń), połączonych z badaniami psychologiczno-pedagogicznymi sprawdzającymi ich predyspozycje, trwa około czterech miesięcy i obejmuje 30 godzin zajęć oraz dwie wizyty domowe. – Powierzając dziecko obcej osobie nie możemy ryzykować, musimy być przekonani, że w nowej rodzinie znajdzie ono dobry dom. Ostrożność nie jest bezpodstawna. Znanych jest wiele tragicznych przypadków znęcania się nad dziećmi, dlatego osoba, która chce podjąć opiekę musi być dokładnie przebadana i uświadomiona o swoich prawach i obowiązkach. Szkolenie ma na celu nie tylko przygotowanie do roli rodzica zastępczego, ale przede wszystkim uzmysłowieniem czy osoba chce zostać i może zostać rodzicem zastępczym – podkreśla dyrektor Miejskiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego Ewa Szczepańczyk. – Z tych też powodów proces i załatwianie formalności może się znacznie wydłużyć i na to przyszli rodzice adopcyjni i zastępczy powinni być przygotowani. Ponadto rodzice niespokrewnieni z dzieckiem muszą wiedzieć, że prawo nakłada na nich obowiązek współpracy z rodzicami biologicznymi – dodaje Lidia Zeller.
Wsparcie finansowe
Rodzic zastępczy niespokrewniony z dzieckiem otrzymuje wynagrodzenie 1900 złotych brutto plus dodatek na dziecko wyliczony od kwoty bazowej 1667 złotych. – Jego wysokość zależy od kilu czynników – wieku dziecka, jego niepełnosprawności czy wysokości otrzymywanej renty. Kształtuje się różnie od 500 do 1200 złotych – wyjaśnia dyr. Zeller Rodzic zastępczy spokrewniony nie otrzymuje wynagrodzenia, jedynie dodatek. Natomiast osoba prowadząca rodzinny dom dziecka (dyrektor) ma wypłacane wynagrodzenie – 2000 brutto plus dodatek na każde dziecko (nie niższy niż 34 procent od kwoty 1600 zł).
Podczas akcji, trwającej do 6 marca, w ośrodkach będą pełnione dyżury specjalistów. Zainteresowani stworzeniem rodziny zastępczej czy adopcją mogą kontaktować się osobiście lub telefonicznie:
– Miejski Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, ul. Sobieskiego 17b, te.
34/361-49-11, 034/324-47-55
– Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, ul. Jana Pawła II 82, tel. 034/366-49-91
– Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, ul. Nowowiejskiego 6, tel. 034/368-03-39
URSZULA GIŻYŃSKA