CIĄŻA BEZ ALKOHOLU
– Nie ma bezpiecznej dawki – zgodnie potwierdzali uczestnicy konferencji „Daj szansę swojemu dziecku”, zorganizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Ciąża bez alkoholu”.
9. września w Sali sesyjnej Urzędu Miasta zebrało się kilkudziesięciu przedstawicieli personelu medycznego, pracowników pomocy społecznej, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych wsparcia dziennego. Zgromadzeni wzajemnie edukowali się na temat szkodliwości picia alkoholu podczas ciąży oraz metod profilaktyki tego zjawiska. – Prowadzimy świetliczkę socjoterapeutyczną i spotykamy się z tym problemem na co dzień. Na 35 naszych podopiecznych, 4-5 ma zespół FAS, co jest bardzo niepokojące – powiedziała „GCz” kierownik częstochowskiego stowarzyszenia Monar Renata Lipnicka.
Zespół FAS (Fatal Alcohol Syndrome), to płodowy zespół alkoholowy, występujący u dzieci, których matki piły podczas ciąży. Jego konsekwencjami mogą być trudności w nauce szkolnej i relacjach społecznych, brak koordynacji, zaburzenia mowy, a nawet niedorozwój umysłowy. Uczestnicy konferencji przedstawiali badania, pokazujące, że około 70 proc. dzieci z FAS nie osiąga nigdy zdolności do samodzielnego życia. – Kolejne badania, z 2005, a potem 2008 roku, dowiodły, że największy problem z piciem podczas ciąży pojawia się u kobiet z wyższym wykształceniem – mówił Krzysztof Górski, edukator Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie. Potwierdzeniem szokującej prawdy była projekcja filmu „Wieczne dziecko”, ukazującego losy dzieci, które późno lub nigdy nie dorastają z powodu picia alkoholu przez kobiety w ciąży.
W aktywną działalność na rzecz akcji „Ciąża bez alkoholu” włączył się też Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM, organizując w maju tego roku konkurs plastyczny „Marzenia dziecięce” dla wychowanków częstochowskich świetlic środowiskowych. Tytułowe marzenia miały dotyczyć powiększenia rodziny – jak dzieci wyobrażają sobie czas oczekiwania na braciszka lub siostrzyczkę. Uczestnicy, w ramach zajęć w świetlicach wykonali rysunki i prace przestrzenne. Podczas wtorkowej konferencji rozstrzygnięto zmagania, wyróżniając 9 prac. Nagrody otrzymali Paweł Sobczyka, Paulina Kamińska i Marcin Gworys ze Środowiskowego Ogniska Wychowawczego Skaut II, Monika Marek, Klaudia Matelska i Amanda Skwarczyńska ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Dziupla” oraz Krystian Trzciński, Patrycja Kula i Paulina Bąk ze Świetlicy Środowiskowej im. Jana Pawła II. Prace zostały wyeksponowane przed salą sesyjną Urzędu Miasta.
Gmina Częstochowa po raz drugi wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii „Ciąża bez alkoholu” nad którą patronat objęli: Minister Zdrowia, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Biuro WHO w Polsce. Organizowanie tego typu wykładów ma o tyle większe znaczenie, że wg szacunkowych danych, w Polsce corocznie przychodzi na świat ok. 900 dzieci z pełnoobjawowym FAS, a aż dziesięciokrotnie więcej rodzi się z innymi poalkoholowymi uszkodzeniami. – Trzeba pamiętać, że konsekwencje picia mogą być fatalne. I to bez względu na to, czy jest to picie nałogowe, czy okazjonalne – podsumowała dr hab. Anita Olejek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Więcej informacji o szkodliwości picia w ciąży można uzyskać na fachowych portalach, m.in. www.fas.edu.pl
ŁUKASZ STACHERCZAK