TKKF „Ognisko” świętuje pół wieku swojej działalności
W bieżącym roku częstochowskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Ognisko” świętuje jubileusz pięćdziesięciolecia swojego istnienia. Z tej okazji w Urzędzie Miasta odbyło się uroczyste spotkanie z zasłużonymi, długoletnimi działaczami organizacji.
Prezes i współorganizator „Ogniska” Mieczysław Hrehorów, dziękując za zaproszenie, przedstawił w skrócie działalność i osiągnięcia Towarzystwa oraz zasługi i charakterystyki jego obecnych działaczy. Prezydent Tadeusz Wrona wyraził uznanie i podziękował członkom i instruktorom TKKF za wkład w rozwój kultury fizycznej i rekreacji na rzecz społeczeństwa w naszym mieście oraz współpracę. Na ręce prezesa Hrehorowa wręczył pamiątkową plakietę z wyrazami uznania i życzeniami powodzenia w propagowaniu różnorodnych form rekreacji. Wszyscy działacze otrzymali listy gratulacyjne, a albumy „Częstochowa to dobre miasto” podarowano M. Hrehorowowi, Ryszardowi Adamczykowi, Wiesławowi Dziąborowi, Jadwidze Grzegorczyk-Leśniewskiej, Ewie Hrehorów, Krystynie Hrehorowej, Halinie Romanowskiej, Henrykowi Romanowskiemu, Felicji Wojciechowskiej, Lucjanowi Wojciechowskiemu i Pawłowi Wojciechowskiemu.
W ramach jubileuszowych obchodów, 12. listopada br. zorganizowany został Turniej Piłki Siatkowej Amatorskich Żeńskich Młodzieżowych Zespołów w celu uczczenia Święta Niepodległości. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach – szkół wyższych i ponadgimnazjalnych. Na kierownika imprezy wybrano Pawła Wojciechowskiego, rolę sędziego głównego pełnił Marcin Dobrzański. Wśród starszych zawodniczek do rywalizacji zgłosiły się cztery zespoły z częstochowskich uczelni. Pierwsze miejsce przypadło drużynie Akademii im. Jana Długosza, drugie – Wyższej Szkoły Lingwistycznej, trzecie – Politechnice Częstochowskiej. Z sześciu przedstawicieli placówek ponadgimnazjalnych najlepiej zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół im. J. Kochanowskiego ex aequo z juniorkami Politechniki Częstochowskiej. Na kolejnych stopniach podium sklasyfikowano Zespół Szkół im. gen. W. Andersa oraz VI Liceum Ogólnokształcące im. J. Dąbrowskiego.
Przyznano również nagrody indywidualne dla najlepszych zawodniczek w obydwu kategoriach. Najskuteczniejsze w ataku były Jagoda Janiszewska (AJD) i Magdalena Praga (juniorki PCz), w przyjęciu dominowały Anna Wojciechowska (WSL) i Joanna Hepner („Anders”), natomiast najdokładniejszym rozgrywaniem akcji popisały się Gabriela Sablik (AJD) i Sandra Ćosnkowa („Kochanowski”).
W trakcie turnieju wspierającym działalność „Ogniska” wręczono pamiątkowe plakietki, w gronie wyróżnionych znalazła się redaktor naczelna naszego tygodnika Urszula Giżyńska.
Następna impreza sygnowana przez „Ognisko” zaplanowana jest na 6. grudnia. Będzie to przedsięwzięcie rekreacyjne dla dzieci i młodzieży pn. „Mikołajki na sportowo.
Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej, zrzeszające ogniska terenowe, zostało powołane w Warszawie w dniach 1.-3. maja 1957 r. Z inicjatywy entuzjastów sportu i rekreacji fizycznej, w październiku tego samego roku, powstało statutowe ognisko TKKF o nazwie „Ognisko”, pierwsze, pionierskie i przez długie lata jedyne w Częstochowie, wówczas podległe zarządowi wojewódzkiemu w Katowicach.
Od początku swej działalności na rzecz naszego społeczeństwa – dorosłych, dzieci i młodzieży – „Ognisko” spełniało swoją statutową powinność poprzez prowadzenie zespołów ćwiczebnych gimnastyki wyrównawczej i akrobatycznej pływania rekreacyjnego, łyżwiarstwa, hokeja na lodzie zespołów młodzieżowych, badmintona i ringo, piłki siatkowej, tenisa ziemnego, kulturystyki i karate, sportu w rodzinie oraz nauki pływania i tańców figurowych na lodzie.
„Ognisko” w latach 70. utworzyło w Częstochowie – na przejętej w 1964 r. od Jednostki Wojskowej zdewastowanej letniej pływalni o prymitywnych pomieszczeniach sanitarnych przy ul. Sobieskiego – Ośrodek Rekreacji Fizycznej TKKF, w którym wybudowano głęboki basen kąpielowy z wieżą i trampolinami do skoków, pawilon z urządzeniami higieniczno-sanitarnymi, szatniami i pomieszczeniami funkcjonalnymi. Dalej wykonano oświetloną płytę asfaltową, na której urządzono boiska do gry w tenisa, badmintona i siatkówki, a podczas zimy uruchamiano lodowisko z bandami do gry w hokeja. Na terenie zielonym znajdowała się ścieżka zdrowia z odpowiednimi urządzeniami. Ośrodek przyczynił się do popularyzacji rekreacji fizycznej i sportu, w okresach letnim i zimowym zawsze tętnił życiem. W wyniku reorganizacji, w 1980 r. kompleks przejął Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, powołany przez Urząd Miasta.
Pozbawienie bazy nie zniechęciło oddanych działaczy-członków „Ogniska” do kontynuowania swojej pracy, jednak już w ograniczonym zakresie. Zarówno pomoc UM, udostępnianie Ośrodka MOSiR, wsparcie współpracujących Szkół Podstawowych nr 14 i 39, jak prywatnych sponsorów, umożliwiło prowadzenie zajęć zespołów rekreacyjnych, organizację imprez rekreacyjno-sportowych, kuligów zimowych, zleconych imprez w ramach akcji „Lato w mieście” oraz w czasie ferii zimowych dla dzieci i młodzieży, przedsięwzięć turystycznych i krajoznawczych.
„Ognisko”, w pełni satysfakcji ze swej społecznej działalności, obchodziło rocznice 25-, 30-, 40- oraz – bardzo uroczyste – 45-lecia istnienia. W bieżącym, jubileuszowym roku, oprócz zajęć zespołów, organizowało kolejne imprezy rekreacyjno-sportowe – w ramach XIII edycji Sportowego Turnieju Miast i Gmin, z okazji Dnia Dziecka, w okresie wakacji przedsięwzięcia w Ośrodku MOSiR przy ul. Sobieskiego w związku z akcją „Lato w mieście 2007”.
na podstawie materiałów dostarczonych
przez p. prezesa Mieczysława Hrehorowa
DeKa