Krzywda w kadrze


V FESTIWAL FILMOWY

Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Społeczny Instytut Filmowy oraz Wydział Pedagogiczny AJD po raz piąty zorganizowały w dniach 16.-18. maja Objazdowy Festiwal Filmowy “Prawa Człowieka w Filmie”

Organizowany od pięciu lat w budynku Wydziału Pedagogicznego AJD przy ulicy Waszyngtona projekt, tradycyjnie już oparto na kilku blokach tematycznych, dotyczących łamania lub obrony praw człowieka na całym świecie. Zainteresowani przez trzy dni mieli możliwość uczestniczenia w panelach dyskusyjnych, podziwiania wystaw i prezentacji oraz, przede wszystkim obejrzenia kilkudziesięciu wymownych filmów, m.in. “Zbieraczy cieni”, “Nawet, jeśli była kryminalistką”, “Poza murami”, “Powtórzenie”, “Fidel Castro, Dzieciństwo Wodza”, “Zbudujemy socjalizm”, czy “Krawędź”. – Może sam program był skromniejszy niż w poprzednim roku, ale za to tegoroczna edycja obfitowała w prawdziwe cuda – mówi współorganizatorka Festiwalu Adrianna Sarnat.
Jednym z takich cudów z pewnością była wizyta honorowego konsula czeczeńskiej republiki Iczkerii w Polsce Adama Borowskiego, który wystąpił w poruszającym wykładzie o ludobójstwie w Czeczenii. Kolejny ważny punkt to panel dyskusyjny pod kontrowersyjnym tytułem “Wszyscy jesteśmy kobietami – kobieta w obliczy różnych kultur”. W dyskusjach dotyczących kobiecości, dzieci, Boga, pracy i mężczyzny swoje zdania przedstawiły: Żydówka, katoliczka, Ormianka, przedstawicielka kultury gender oraz Islamu. – Dyskusja sprowokowała szereg rozmów, już w kuluarach, które toczyły się przez pozostałe dni festiwalu – informuje Adrianna Sarnat. Równie ciekawe okazały się prezentacje częstochowskiego oddziału Anmesty International, dotyczące m.in. walki z reżimem Łukaszenki, męki w stalinowskim Gułagu, czy morderstwa popełnionego przez młodych neonazistów. W ramach Festiwalu odbył się także przemarsz z częstochowską orkiestrą dudziarską Pipes&Drums, pokaz slajdów z podróży Piotra Bułacza, wystawa fotograficzna “Człowiek w Kadrze” Łukasza Klucznika, Marcina Lamcha i Przemysława Pacana oraz pokaz salsy cubana zaprezentowana przez Studio Tańca i Ruchu “Impact” Grzegorza Cabana. Całość zakończono w herbaciarni “Czas na herbatę”, gdzie w ramach Dnia Kultury Żydowskiej o swoim życiu i miłości opowiedział Bogdan Jastrzębski, który uratował swoją żonę z częstochowskiego getta.
Choć nie wiadomo jeszcze, czy w przyszłym roku uda się zorganizować kolejny festiwal, organizatorzy z pewnością będą się o to starać. – Na razie będziemy zbierać pomysły – zapowiada Adrianna Sarnat.

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *