W czasie koncertu inaugurującego “13 Dni Częstochowy” rozdano Nagrody Prezydenta
24 sierpnia w Filharmonii Częstochowskiej prezydent Tadeusz Wrona uhonorował wybitnych działaczy i artystów, a także nadał tytuły “Mecenasów Sztuki 2005”. Nagrodę honorową w dziedzinie kultury przyznano pośmiertnie zmarłemu tragicznie księdzu Grzegorzowi Ułamkowi – duszpasterzowi częstochowskich środowisk twórczych. Między innymi był on pomysłodawcą “Zaduszek Artystycznych” organizowanych corocznie w parafii św. Józefa, inspiratorem Dni Kultury Chrześcijańskiej, a także współpracownikiem wielu gazet, w tym także “GCz”. Sam często podkreślał wagę tworzenia kultury, która “powinna promieniować optymizmem i dbać o estetykę”, a którą my sami “musimy chrystianizować”.
W kategorii “Historia” nagrodę otrzymała Wanda Malko, za całokształt działalności popularyzatorskiej w zakresie historii muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem monografii “100 lat szkolnictwa muzycznego w Częstochowie. 1904-2004”. Od 1990 roku Malko jest wykładowcą w Akademii im. Jana Długosza.
Zwycięzcą w kategorii “Teatr” okazał się Andrzej Sadowski, reżyser, scenarzysta i scenograf spektaklu “Skrzyneczka bez pudła” wg tekstów Wiesława Dymnego. Sadowski jest absolwentem krakowskiej PWST, a od 2003 roku współpracuje z częstochowską sceną teatralną.
W kategorii “Muzyka” nagrodę za całokształt pracy artystycznej, twórczej i pedagogicznej odebrał Andrzej Jasiński. Jest wybitnym pianistą, a jego wychowankami są takie sławy jak: Krystian Zimerman i Krzysztof Jabłoński. Henryka Kmiecia nagrodzono w kategorii “Sztuki plastyczne” za całokształt pracy twórczej w dziedzinie architektury wnętrz i malarstwa. Artysta od lat bierze czynny udział w życiu kulturalnym naszego miasta, jest między innymi współinicjatorem Pleneru Malarskiego “Jurajska Jesień”.
Rzemieślniczy Chór Męski “Pochodnia” otrzymał nagrodę w kategorii “Promocja i Ochrona Kultury”. Jest to jeden z najstarszych męskich zespołów śpiewaczych w Polsce, jego powstanie datuje się na rok 1930. 75-letnia działalność chóru doceniona została ostatnio przez Prezydenta RP, który przyznał mu list gratulacyjny za chlubne kontynuowanie tradycji śpiewaczych.
W Filharmonii przyznano także nagrody ludziom, dzięki którym kultura w naszym regionie ma szansę istnieć i rozwijać się. To prestiżowe wyróżnienie przypadło w udziale Zygmuntowi Rolatowi, częstochowianinowi mieszkającemu obecnie w USA. – W Częstochowie kultywowane są najwyższe wartości. To miasto żyje i pięknieje – mówił odbierając nagrodę.
Rolat od lat żywo interesuje się wydarzeniami kulturalnymi, ekonomicznymi i społecznymi w naszym regionie. Wspiera rodzimą kulturę, np.: cykl interdyscyplinarnych przedsięwzięć pod hasłem “Dni Pamięci Żydzi Częstochowianie. Współistnienie-Holocaust-Pamięć”.
Drugą nagrodę mecenasa sztuki otrzymał PKO Bank Polski S.A. Regionalny Oddział Detaliczny w Katowicach. Jest on wieloletnim sponsorem wydarzeń kulturalnych realizowanych przez organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury w Częstochowie. Udzielił wsparcia finansowego między innymi: OPK “Gaude Mater” i Teatrowi im. Adama Mickiewicza.
ANNA WOJTYSIAK