Prywatyzują przychodnie


Podczas kwietniowej sesji Rady Miasta zapadły uchwały o likwidacji trzech przychodni lekarskich na terenie Częstochowy.

Likwidacja ZOZ-ów przy ul. Olsztyńskiej 68, Orkana 61/67 oraz Kiedrzyńskiej 81A jest jedynie etapem w planie restrukturyzacji częstochowskich przychodni, mającym na celu ich prywatyzację. Pacjenci nie muszą się więc obawiać, że stracą dostęp do usług medycznych.
– Wprost przeciwnie, jakość tych usług powinna się poprawić – zapewnia Małgorzata Baran, Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta. – Cztery częstochowskie przychodnie: przy ul. Łódzkiej 33, Kopernika 45, Kopalnianej 4 oraz Księżycowej 5 od 1 marca 2005 r. funkcjonują już jako niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej i doskonale sobie radzą. W świetle ustaw o zakładach opieki zdrowotnej ta restrukturyzacja może się odbyć jedynie poprzez likwidację, dlatego może to dla niewtajemniczonych brzmieć groźnie, ale w rzeczywistości pacjenci nawet tych zmian nie odczują.
Wielu chorych uważa, że prywatyzacja nie przyniesie żadnych pozytywnych zmian. – Co z tego, że zmieni się tabliczka nad wejściem? – pyta pani Janina, lecząca się w przychodni przy Al. Pokoju. – Wszystko zostanie po staremu, a może będzie jeszcze gorzej, bo miastu trudniej będzie kontrolować prywatne zakłady.
Z takim opiniami urzędnicy stanowczo się nie zgadzają. – Restrukturyzacja ma na celu umożliwić skuteczniejsze zarządzanie przychodniami – wyjaśnia Małgorzata Baran. – Kiedy ZOZ-y były publiczne, każde zarządzenie musiało trafić do Rady Miasta i być podjęte w formie uchwały. W sytuacji rynkowej to bardzo utrudniało zarządzanie, bo zdecydowanie opóźniało podejmowanie działań. Poza tym jako publiczny zakład był finansowany jedynie z Narodowego Funduszu Zdrowia, a teraz, gdy przychodnie zostaną sprywatyzowane będą mogły prowadzić różnego rodzaju działalność gospodarczą związaną z medycyną i na niej zarabiać.
Decyzję o restrukturyzacji samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej i przekształcenie ich w prywatne spółki pracownicze Rada Miasta podjęła uchwałą z 31 maja 2004 r. Obecnie na etapie likwidacji znajdują się przychodnia przy ul. Wielkoborskiej 37/41 oraz ul. Rocha 250. Łącznie do końca czerwca przekształconych zostanie 21 placówek.

ŁUKASZ SOŚNIAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *