Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Częstochowy, przy współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków zamontował dwa karmniki w podjasnogórskich parkach.
Karmniki mają dodatkową funkcję poznawczą, bowiem przez szklane ścianki, można ptaki obserwować. Obok karmników umieszczono tablice informacyjne ze zdjęciami ptaków, które zwykle korzystają z ptasich hoteli budowanych przez człowieka na zimę, z opisem każdego gatunku – można więc z powodzeniem przeprowadzić ciekawą lekcję biologii
Domki są sezonowe, rozbierane zostaną latem. Koszt jednego karmnika z postawieniem, rozebraniem i ponownym złożeniem to 150 złotych.
– Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zadeklarowało także karmienie ptaków, choć osób i dzieci, które go z tego wyręczą nie brakuje. Już teraz widać okruchy i kawałki pieczywa wrzucane przez spacerowiczów – mówi Adam Giec z Wydziału Ochrony Środowiska.
Czym się karmi ptaki? Słonecznikiem (może być niełuskany) sikorki
kawałkami słoniny, także ziarnem zbóż. Karmniki mają dwa miejsca do wysypywania karmy, jest też miejsce do zamocowania słoniny dla sikorek.
W częstochowskich parkach znajduje się już około 70 budek lęgowych dla ptaków umieszczonych przez Wydział Ochrony Środowiska UM. Budki lęgowe są domem, w którym zakłada się gniazdo i ptasią rodzinę. Karmniki są ptasią stołówką, choć niekiedy zdarza się tam pobyt stały, bez zameldowania.
AS