Jasna Góra przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia


Na Jasnej Górze trwają intensywne przygotowania do Świąt. Przybywają świąteczne ozdoby. Przed wejściem do sanktuarium stoi już 17-metrowa choinka. To dar Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski. Stoją też już choinki w kaplicy Matki Bożej, w bazylice i bocznych kaplicach, a na dziedzińcu wieczernikowa jodła, udekorowana ozdobami przygotowanymi przez dzieci w ramach XIII edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Kończą się prace także przy budowie składającej się z dwóch części szopki. O. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator, informuje, że hasłem w szopce będą słowa tematu roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce – ,,Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

Dolna szopka, umieszczona na tzw. fosach, to szopka ruchoma. W specjalnie zbudowanej chacie przedstawiono jerozolimskie i polskie Betlejem. Spośród ponad 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych. Są postaci bardzo precyzyjnie przedstawiające codzienne życie – kowal, piekarz, rybak, praczki, ludzie zbierający drewno, krzątający się przy swoich domach czy pasterze opiekujący się zwierzętami. W tym roku szopka wzbogaciła się w tym roku o nowe figurki. Będą także lalki ubrane w regionalne polskie stroje, a także postaci paulinów, poruszające się na specjalnym mechanizmie.

W jasnogórskiej szopce nie może zabraknąć żywych zwierząt. Oczy dzieci będzie radować emerytka, oślica Amelka. W tym roku dołączy do niej mama-oślica ze swym źrebięciem. Będzie dużo ptaków.

Szopkę, z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnego bezpieczeństwa, można będzie nawiedzać od Bożego Narodzenia, ale krócej niż zwykle, bo od godziny 9.00 do 18.00.

Druga część „Betlejemki”, tzw. szopka górna, to tradycyjna chata ustawiona na dziedzińcu Jasnej Góry. Tam umieszczone są dużych rozmiarów figury św. Rodziny i ci, którzy oddają pokłon Jezusowi. Złożyli ją, jak zwykle, górale z paulińskiej parafii w Czerwiennym. W niej, w Wigilię po Pasterce o godz. 24.00, przełożony generalny Zakonu Paulinów tradycyjnie złoży figurę Dzieciątka Jezus.

W odpowiedzi na potrzeby duszpasterskie związane z epidemicznymi ograniczeniami na Jasnej Górze sprawowane będą w tym roku trzy pasterskie Msze Św. uroczystości Narodzenia Pańskiego: o godz. 21.30 i dwie o północy, w bazylice i w kaplicy św. Józefa na Halach.

Dodatkowe Msze święte celebrowane będą także w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w jasnogórskiej bazylice o godz. 14.00, 15.00 i 16.00.

„Dla tych, którzy jednak nie będą mogli z różnych przyczyn przybyć do Sanktuarium, a chcieliby uczestniczyć w modlitwie, mogą to uczynić poprzez transmisje radiowe, telewizyjne i internetowe” – podkreśla o. Waldemar Pastusiak, kustosz sanktuarium.

Transmisja wszystkich Mszy św. i nabożeństw z kaplicy Matki Bożej: platforma VOD TVP, kanał YouToube Jasnej Góry, strony internetowe – www.jasnagora.pl, www.jasnagora.com, www.niedziela.pl

Zwiększona została także liczba dyżurów w konfesjonałach, aby wszyscy, którzy przybędą w tych dniach na Jasną Górę, mimo obostrzeń, oczywiście przy stosowaniu wszystkich koniecznych zasad, „mogli uradować się tajemnicą świąt”.

Aktualne ograniczenia liczby wiernych na Jasnej Górze wynoszą: w kaplicy Matki Bożej 27 osób, w bazylice 70 osób i w kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie odbywa się spowiedź, 15 osób.

©/BPJG Krzysztof Świertok

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *