W hołdzie bohaterom Ojczyzny


27 września w Częstochowie odbyły się uroczyste obchody ustanowionego przez Sejm RP dnia Polskiego Państwa Podziemnego oraz 65 rocznicy powstania Szarych Szeregów.

W tym dniu 1939 roku powstała konspiracja wojskowa Służba Zwycięstwu Polski pod dowództwem gen. Michała Karasiewicza Tokarzewskiego. W statucie SZP, która stała się zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego czytamy m.in.: “…należy podjąć zdecydowaną i nieustępliwą walkę z najeźdźcą na każdym polu jego działalności w Polsce oraz prowadzić ją wszelkimi środkami do czasu wyzwolenia Polski w granicach jej sprzed rozpoczęcia wojny…”
W tym samym czasie kierownictwo podziemnego ZHP podejmuje decyzję o kontynuowaniu działalności przyjmuje konspiracyjny kryptonim Szare Szeregi. SZP przekształca się w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Częstochowskie uroczystości rozpoczęły się odsłonięciem tablicy pamiątkowej, umiejscowionej na frontonie kościoła rektorackiego p.w. Najświętszego Imienia Maryi, ku czci pierwszego komendanta Armii Krajowej generała Stefana Grota-Roweckiego. Poświęcił ją ks. infułat Zenon Janyszek.. W czasie trwania Eucharystii, w intencji bohaterów wojny z okupantami Polski, Niemcami i Związkiem Sowieckim, ks. Zenon Janyszek nakreślił sylwetkę generała Stefana Grota Roweckiego, przypominając jego bohaterską śmierć w obozie koncentracyjnym w Saksenhausem w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Został zamordowany, ponieważ kategorycznie odmówił jakiejkolwiek współpracy z niemieckim okupantem. Kapłan w serdecznych słowach wspomniał także niedawno tragicznie zmarłego żołnierza Szarych Szeregów druha, harcmistrza Zygmunta Łęskiego. Uroczystości przygotowane przez Częstochowski Oddział Światowego Związku Młodzieży AK zakończono pod pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny Apelem Poległym.
Warto zaznaczyć, że Polskie Państwo Podziemne było jedną w Europie strukturą wśród wszystkich okupowanych przez Niemców państw i narodów europejskich. Posiadało swoje struktury administracyjne, sądowe i terytorialne. Jego największym osiągnięciem, oprócz walki zbrojnej, był stworzony system tajnego nauczania, od podstawowego po wyższe; uniwersyteckie i politechniczne. Prowadzono także działalność kulturalną, dokumentowano zbrodnie niemieckie i przygotowywano administrację i plany odbudowy oraz funkcjonowania państwa po wyzwoleniu. Plany te przekreśliła okupacja sowiecka. Szare Szeregi nazywano najmłodszą armią świata.

PIOTR PROSZOWSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *