Mieszkanie to marzenie (chciałoby się powiedzieć ściętej głowy) każdej młodej rodziny. Obecnie własne cztery kąty to luksus.
Brak mieszkań komunalnych (będących własnością gminy) dotyka w Częstochowie prawie 3 tysiące osób. Na przydział trzeba czekać średnio 12 lat.
Na bruk
Połowa z wniosków dotyczy przydziału mieszkania na zasadach ogólnych, pozostali chcą otrzymać lokale do remontu. Społeczna Komisja Mieszkaniowa zakwalifikowała do przydziału w tym roku 179 wniosków, z tego aż 105 to te, które nie zostały zrealizowane w ubiegłym roku. Obecnie na przydział mieszkania oczekuje 529 osób z wyrokami eksmisyjnymi, 229 z nich otrzymało wyrok z prawem do lokalu socjalnego. A czas oczekiwania na taki lokal wynosi w naszym Urzędzie Miasta 6 lat. W ciągu roku “zwalnianych” jest około 100 mieszkań.
Trzeba płacić
Podwyżki czynszu lub innych opłat za używanie lokalu nie mogą być dokumentowane częściej niż co 6 miesięcy. Nie dotyczy to tylko opłat niezależnych od właściciela, do których zalicza się opłaty za dostawy energii, gazu, wody oraz odbiór nieczystości. Gdy opłaty te wzrastają, ma on jednak obowiązek przedstawić lokatorowi na piśmie zestawienie opłat wraz z przyczyną ich podwyższenia.
Wyjątek od tej zasady stanowią spółdzielnie mieszkaniowe, które mają prawo do częstszych niż co pół roku podwyżek czynszu, jeśli tylko podwyżka taka zostanie przyjęta uchwałą walnego zgromadzenia spółdzielni.
Termin minął
Do Urzędu Miasta w Częstochowie zgłosiło się 80 osób z wypowiedzeniami najmu od prywatnych właścicieli. Terminy mijają;
2004 – dla 16
2005 – 23
2006 – 22
2007 – 19
W skali miesiąca UM prywatnym właścicielom płaci około 6 tys. zł rekompensaty za brak możliwości udostępnienia takiego lokalu. Radni w budżecie miasta zaplanowali na ten rok z tego tytułu 53 tysiące złotych.
Co nowego?
W październiku br. zostanie przekazany do użytku blok przy ul. Kontkiewicza z 24 mieszkaniami. Zaadoptowany zostanie również dom przy ul. Biurowej (24 lokale mieszkalne i 7 użytkowych). Po remoncie budynku po byłym Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Warszawskiej 144 miasto zyska kolejnych 10 mieszkań. Gmina chce przejąć od huty 4 budynki – 2 przy ul. Łukasińskiego oraz 2 przy ul. Kucelińskiej, po remoncie powinno tam być prawie sto mieszkań.
Nowe osiedle
Jak zagospodarowany będzie ponad trzyhektarowy miejski teren między Aleją Wyzwolenia, ulicami Fieldorfa Nila i Czecha? Już wiadomo, bo częstochowski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS Sp. z o. o. rozstrzygnął konkurs architektoniczny na osiedle mieszkaniowe. O wyborze procedury konkursowej, a nie przetargu, w którym głównym kryterium jest cena, zadecydowały ambicje inwestora. Szefom ZGM TBS zależało, aby przy projektowaniu zabudowy tego terenu zastosowano rozwiązania o wysokich walorach architektonicznych i przestrzennych. Teren na którym ma powstać osiedle mieszkaniowe w całości należy do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Organizatorzy konkursu oczekują zaprojektowania minimum 350 mieszkań w budynkach wielorodzinnych, których wysokość nie przekroczy czterech kondygnacji. Zalecają przy tym maksymalną intensyfikację zabudowy. Wzdłuż al. Wyzwolenia chcą skoncentrować obiekty handlowe, usługowe oraz parkingi. Dojazd do parkingów przewidziany jest od strony al. Wyzwolenia oraz od ul. Czecha.
Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa pierwszego domu, który zostanie wkomponowany w nowe osiedle. Dokumentację techniczną drugiego budynku (w ramach nagrody opracuje firma, która wygra konkurs architektoniczny. Jak poinformowano nas w Urzędzie Miasta pozyskaniem mieszkania w TBS zainteresowanych jest około 1000 mieszkańców. W 30 procentach ZGM finansuje budowę samodzielnie, a 70 procentach korzysta z kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego.
A jak będzie?
Budownictwo socjalne chce wspierać rząd. Pomoc, którą chce okazywać państwo ma polegać na bezzwrotnym wsparciu finansowym budowy nowych domów, remontach lub przebudowach już istniejących. Wysokość pomocy finansowej wynosić będzie maksymalnie 35 procent kosztów budowy. Procedurę ubiegania się o pomoc finansową wszczyna złożenie przez gminę wniosku do ministra infrastruktury. Administrować programem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Określone zostaną kryteria doboru projektów, o których wsparcie będą ubiegały się gminy. Oczywiście najważniejsze będą koszty realizacji programu. Przy wsparciu planu weźmie się także pod uwagę zatrudnienie osób bezrobotnych (ważna ich liczba) oraz kwotę, która wspomoże taką inicjatywę gmina. Dodatkowo w ofertach będzie brane pod uwagę brak barier dla osób niepełnosprawnych, lokalizacja obiektów, gdzie jest łatwiejszy dostęp do sklepów i placówek usługowych.
RAFAŁ NOWICKI