Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, choć wcześniej twierdził, że sprawa koronowirusa jego urzędu nie dotyczy, rozpoczął wreszcie realizowanie zaleceń Rządu RP w sprawie profilaktyki i ochrony mieszkańców przed zarażeniem. A przypomnijmy, że gdy Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej w Radzie Miasta Częstochowy Monika Pohorecka, 27 lutego podczas sesji Rady Miasta złożyła wniosek o informację Prezydenta dotyczącą podjęcia działań samorządu na wypadek ewentualnego wystąpienia i potwierdzenia przypadków zakażenia koronawirusem, wniosek Prezydent głosami radnych rządzącej kolacji SLD i PO odrzucił…. Dzisiaj, jak informują nasi czytelnicy, wyłączona jest nawet centrala telefoniczna.
Prośba radnej Moniki Pohoreckiej była odpowiedzią na informację o przyjęciu 26 lutego do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie pacjenta (kierowca tira, pracownika firmy transportowej z powiatu kłobuckiego, który powrócił z dwutygodniowej podróży z Włoch) z podejrzeniem zarażenia koronowa wirusem. Przewodnicząca Monika Pohorecka uznała, że jej obowiązkiem jest reagować na sprawy dotyczące zdrowia mieszkańców Częstochowy.
‑ Złożyłam wniosek podczas sesji Rady Miasta o informację Prezydenta dotyczącą podjęcia działań na wypadek ewentualnego wystąpienia i potwierdzenia przypadków zakażenia koronawirusem. Jednak Prezydent głosami radnych SLD odrzucił wniosek…. Wobec powyższego jako Klub PiS złożyliśmy wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta poświęconej temu tematowi. To działanie było odpowiedzią na prośby Mieszkańców Miasta – przypomina przewodnicząca Monika Pohorecka.
Nadzwyczajna sesja w sprawie koronawirusa, na wniosek radnych PiS, odbyła się 3 marca. Władze miasta jeszcze wówczas zachowywał się dość spolegliwie. Prezydent Matyjaszczyk oświadczył, że działania w zakresie koronawirusa to nie jego kompetencje, tylko wojewody. Przewodniczący Rady Zbigniew Niesmaczny twierdził nawet, że jego zdaniem nie ma sensu, żeby częstochowski samorząd podejmował tak dalekie kroki w przygotowaniach jak robią to inni. Obecny na sesji poseł Zdzisław Wolski prosił z kolei żeby nie upolityczniać debaty. Stwierdził nawet, że spotkanie bez przedstawicieli wojewody nie ma sensu, ponieważ to wojewoda odpowiada za sytuację w tym przypadku, a nie prezydent miasta. Dodał, że jego zdaniem niefortunną sprawą jest to, że o informację wystąpił do prezydenta klub radnych PiS.
11 marca, po sugestii rządu, od 12 do 25 marca w Częstochowie zamknięte zostały dla publiczności wszystkie obiekty kulturalne (Teatr im. Adama Mickiewicza, Filharmonia Częstochowska, Miejska Galeria Sztuki, Muzeum Częstochowskie, Miejski Dom Kultury, Regionalny Dom Kultury, OKF, Biblioteka Publiczna). Kolejno dla petentów zamykane są instytucje miejskie oraz inne ośrodki, w tym pomocy społecznej czy Urząd Stanu Cywilnego , a także obiekty sportowe MOSiR ‑ baseny, hale, stadiony będą nieczynne do odwołania od soboty 14 marca. Tam, gdzie jest to możliwe urzędnicy mają pracować zdalnie. Od czwartku, 12 marca, zostały też zamknięte szkoły i instytucje edukacyjne.
Państwowe służby sanitarno-epidemiologiczne informują, że jak do tej pory (piątek, 13 marca) w Częstochowie nie zanotowano zdiagnozowanego przypadku zakażenia koronawirusem. W WSS do piątku przebadano pod katem kronowirusa ponad 10 osób, aktualnie w szpitalu w oczekiwaniu na wyniki przebywają cztery osoby z podejrzeniem zarażenia. Na terenie miasta i powiatu ziemskiego nadzorem epidemiologicznym objętych jest obecnie 120 osób.