Dzień Bio Różnorodności w Lipówce


W kamieniołomie Lipówka pod Częstochową miłośnicy przyrody i aktywnego spędzania czasu poczują się jak u siebie. 3 czerwca, podczas „Dnia Bio Różnorodności”, czekają na nich m.in. warsztaty przyrodnicze, pokazy eksponatów ze świata natury, zwiedzanie cementowni Rudniki oraz zabawa w rowerowym FunParku i na dmuchanej zjeżdżalni. Ta ostatnia atrakcja dedykowana jest naszym młodszym gościom. Atrakcje będą dostępne w godz. 11:00-16:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia są: Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Cementownia Rudniki należąca do CEMEX Polska, stowarzyszenie „Przytulia” oraz gmina Rędziny.

Organizatorzy „Dnia Bio Różnorodności” zaplanowali dla wszystkich zainteresowanych wiele aktywności. Będzie można wziąć udział w mini warsztatach, podziwiać eksponaty biologiczne i geologiczne oraz skamieniałości sprzed milionów lat. Naukowcy zaprezentują im także ciekawe doświadczenia chemiczne.

Każdy uczestnik pikniku będzie mógł się przeszkolić w zakresie pierwszej pomocy, ćwicząc na profesjonalnych symulatorach. Przez cały czas trwania wydarzenia w rowerowym Fun Parku będzie dyżurował instruktor. Pod jego okiem wszyscy chętni poznają tajniki jazdy na torze rowerowym Pump Track. Odbędzie się także otwarty konkurs plastyczny pt.: „Flora i fauna w kruszywie”.

Na zakończenie uczestnicy zwiedzą Cementownię Rudniki. To niecodzienna okazja do tego, by zobaczyć „od kuchni”, jak powstaje cement, jeden z najczęściej używanych na świecie materiałów budowlanych.

– Nasze wydarzenie ma z jednej strony popularyzować naukę, z drugiej, zachęcić do aktywnego wypoczynku na terenie kamieniołomu Lipówka – mówi dr Anna Śliwińska-Wyrzychowska – To nieczynne wyrobisko ma bardzo dużą wartość dla przyrody i krajobrazu. Dlatego cieszymy się, że tak piękne miejsce może być wykorzystywane w celach edukacyjnych i rekreacyjnych. Zachęcam do udziału w pikniku każdego, kto jeszcze nie zna Lipówki. Jestem pewna, że nie muszę przekonywać osób, które już tu były, bo wiem, że chętnie do tego miejsca wracają – dodaje.

W organizację pikniku zaangażowały się liczne organizacje i instytucje. Warsztaty w trakcie pikniku poprowadzą nasi pracownicy z Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Udział w wydarzeniu wezmą także przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, działacze Ligi Ochrony Przyrody, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Muzeum Częstochowskiego.

To już druga edycja pikniku. Zeszłoroczna impreza zyskała uznanie niezależnych gremiów: została wyróżniona w konkursie Jurajski Produkt Roku organizowanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo Handlową w Częstochowie oraz w Plebiscycie Eko Inspiracje 2016 ogłaszanym przez portal EkoRynek.

Kamieniołom Lipówka – „Kopalnia przywrócona naturze”

Do 1989 roku wyrobisko Lipówka w Rudnikach było głównym źródłem wapienia dla Cementowni Rudniki. Obszar ten charakteryzuje się wyjątkowymi walorami widokowymi oraz bogactwem i różnorodnością przyrody. W 2013 roku na terenie dawnego wyrobiska powstała przyrodnicza ścieżka edukacyjna – „Kopalnia przywrócona naturze”.

Ścieżka, dofinansowana przez CEMEX i Fundację CEMEX „Budujemy przyszłość”, jest efektem współpracy firmy firmy z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie i Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat przyrody, budowanie społecznej akceptacji dla ochrony lokalnych wartości przyrodniczych, zwiększenie możliwości edukacji przyrodniczej oraz rozwoju poznawczego dzieci i młodzieży oraz wzrost walorów rekreacyjnych i potencjału turystycznego regionu.

Marek Makowski

Biuro Promocji

Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

3.jpg

1.jpg

6.jpg

ulotka program.jpg

plakat_Lipowka_2017skompres.jpg

Anna Śliwińska-Wyrzychowska, Zakład Biologii i O

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *