Włącz opcję aktywną. Dni Spirometrii 12-17 września 2016 r.


Włącz opcję aktywną to hasło tegorocznych Dni Spirometrii, które odbędą w dniach 12-17 września. W ramach kampanii edukacyjnej Healthy Lungs for Life wykonywane będą bezpłatne badania spirometryczne w ponad 245 poradniach na terenie całej Polski; specjaliści udzielą też porad dotyczących wyboru formy aktywności dostosowanej do stanu płuc pacjenta.

W tym roku organizatorzy podkreślają znaczenie aktywności fizycznej, zarówno w zapobieganiu chorobom układu oddechowego i stymulowaniu sprawności oddechowej, jak i w hamowaniu rozwoju postępu choroby u osób z POChP oraz podtrzymaniu dobrej kondycji u ludzi z astmą oskrzelową. Właściwie prowadzona aktywność fizyczna pacjenta może doprowadzić do spowolnienia rozwoju POChP. Jednak w każdej chorobie zdarzają się okresy zaostrzenia, gdy chory po prostu nie jest w stanie ćwiczyć i prowadzić aktywnego trybu życia. Specjaliści zalecają, aby w czasie rekonwalescencji był on poddawany rehabilitacji, która pomoże poprawić kondycję. Każdy – przy wsparciu swojego lekarza – może znaleźć dla siebie odpowiedni poziom aktywności; taki, który będzie dla niego w pełni osiągalny i który będzie miał dobroczynny wpływ na stan jego zdrowia – uważają autorzy artykułu w czasopiśmie Breathe wydawanym przez European Respiratory Society3
W Polsce na schorzenia dróg oddechowych cierpi ok. 6 mln osób – w tym 4 mln to pacjenci dotknięci astmą, a 2 mln – przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Zdaniem ekspertów, u około połowy chorych schorzenia pozostają nierozpoznane i tym samym nie są prawidłowo leczone.
POChP jest chorobą nieuleczalną, prowadzącą nieuchronnie do degradacji płuc. Dzięki nowoczesnym terapiom – m.in. długo działającym lekom rozszerzającym oskrzela, a w zaawansowanych postaciach także tlenowi podawanemu przez respirator, w połączeniu z rehabilitacją i ćwiczeniami oddechowymi – przebieg POChP można zahamować, a tym samym wydłużyć życie chorego. Kluczowym zagadnieniem jest wczesne wykrycie POChP, otoczenie chorego opieką lekarza i zaordynowanie najnowszych terapii na rzecz doboru optymalnej metody leczenia.
Szansą na wczesne wykrycie choroby jest spirometria – proste, nieinwazyjne badanie, w trakcie którego ocenia się objętość i pojemność płuc oraz prawidłowość przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Badanie pomaga wykryć obturację, czyli zwężenie oskrzeli.
Wykonanie przesiewowej spirometrii jest polecane szczególnie osobom, które przez dłuższy czas uskarżają się na kaszel, duszność, świsty podczas oddychania, bóle w klatce piersiowej. Istotnym wskazaniem jest palenie tytoniu – ponad 90 proc. chorych na POChP to wieloletni palacze. Warto poddać się spirometrii, jeśli jesteśmy leczeni na nawracające infekcje dróg oddechowych – może się bowiem okazać, że przyczyną naszych problemów jest astma oskrzelowa.
Wczesna diagnoza chorób obturacyjnych to nie tylko możliwość dobrania właściwego leczenia oraz zmniejszenia dokuczliwych objawów. Dla pacjentów ze stwierdzonym POChP to szansa na spowolnienie procesu degradacji płuc i odsunięcie w czasie wyroku, jakim jest ta choroba. Dla chorych na astmę może ona być biletem do normalnego życia, które staje się realne dzięki nowoczesnej farmakoterapii m.in. lekami rozszerzającymi oskrzela nowej generacji i prawidłowej kontroli choroby.
W Polsce koordynatorem kampanii bezpłatnych badań spirometrycznych, realizowanej pod patronatem Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, jest Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Na stronie organizacji (www.astma-alergia-pochp.pl) można znaleźć adresy ponad 245 poradni w całym kraju, biorących udział w akcji bezpłatnych badań spirometrycznych.

Materiał przygotowany przez Stowarzyszenie „Dziennikarze dla Zdrowia” na warsztat edukacyjny z cyklu „Quo vadis medicina?” pt. „Dni Spirometrii 2016: Włącz opcję aktywną”, wrzesień 2016 r.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *