ŚWIĘTO PLONÓW W POWIECIE MYSZKOWSKIM


Tegoroczne obchody dożynkowe powiatu myszkowskiego miały miejsce w Niegowie, 31 sierpnia. Uroczystości zainaugurowała Msza Święta w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Niegowie, w czasie której poświęcono wieńce dożynkowe. Po jej zakończeniu, barwny korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą Bliżyce i asekurowany przez jednostki OSP z Niegowy i Ogorzelnika, wyruszył ulicami Niegowy na teren amfiteatru. W imieniu ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela głos poseł Szymon Giżyński.

Na miejscu, gospodarze uroczystości: wójt Gminy Niegowa Dorota Hajto-Mazur oraz starosta Powiatu Myszkowskiego Dariusz Lasecki, w asyście Wicestarosty Anny Sochy-Korendo i Przewodniczących Rad: Mariusza Dzieży i Andrzeja Jastrzębskiego gorąco powitali zebranych. Wśród gości byli poseł nan Sejm RP Szymon Giżyński, senator RP Ryszard Majer, wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego Stanisław Gmitruk, radna Sejmiku Śląskiego Krystyna Jasińska, wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, starosta Będziński Arkadiusz Watoła, przewodnicząca Krajowej Rady KGW Bernadetta Niemczyk, kierownik Powiatowego Biura ARiMR Marzena Sitek. Wszyscy złożyli rolnikom wyrazy szacunku za trud pracy i gratulowali plonów.
W imieniu ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela głos poseł Szymon Giżyński. Podkreślając kultywowanie tradycji dożynkowych w kontekście wielu, innych obyczajów polskiej wsi, trudu i miłości rolnika do polskiej ziemi powiedział: – Tradycja polskiej wsi dociera do nas z trzech nurtów: polskiego, ziemiańskiego, włościańskiego. To powoduje, że polska wieś jest fenomenem, bo z jednej strony – co jest bardzo ważne – jest hierarchiczna, w aspekcie wartości, z drugiej jest bardzo solidarna, w aspekcie ludzkim, sąsiedzkim. Tak zawsze po prostu było. Gdyby zwrócił się do Państwa Rolników: „Szanowni Państwo Producenci”, to bym się ośmieszył. Bo nie jesteście Państwo producentami rolnymi, choć często ten zawód – niesprawiedliwie i cynicznie – tak się określa. Bo jesteście Państwo dziedzicami tej najpiękniejszej tradycji rolnej. To jest wielką wartością, polską tożsamością. Wasza miłość do ziemi, stosunek pełen pietyzmu świadomości, że będzie służyć również przyszłym pokoleniom to piękna oprawa tego, co stara się robić rząd obrony interesu narodowego, który stara się bronić ziemi jako największego priorytetu i skarbu, wszędzie tam gdzie go bronić wypada – powiedział poseł Szymon Giżyński, składając życzenia dobrej, słonecznej przyszłości.
Z kolei senator Ryszard Majer swe przesłanie odniósł do dobrych zmian w Polsce. – Rolnicy nieustannie dokonują widocznych zmian na ziemi polskiej. W życiu publicznym politycy też powinni prowadzać zmiany. Przychodzi czas, żeby podsumować, co dobrego się stało. Poseł Szymon Giżyński mówił, że decyzją polskiego rządu został zahamowany nieuczciwy obrót ziemią rolną. Pragnę też przypomnieć Program 500+, który bardzo wspomaga polską rodzinę. Szczególnie widać to w środowisku wiejskim. Mamy też program leki dla seniorów. Ale na tym państwo nie może ustawać. Ludziom starszym żyje się ciężko. Mamy dwie jakości życia w Polsce: w mieście i na wsi. To trzeba poprawić, aby zmiana mogła być realną zmianą jakości waszego życia – powiedział senator Ryszard Majer.
Nagrodę Wójt Gminy Niegowa Doroty Hajto-Mazur otrzymali: Janusz i Monika Maligłówkowie z Tomiszowic, Stanisław i Mariola Bereszkowie z Dąbrowna, Sylwia i Mateusz Beleciowie z Sokolnik. Nagrodę wójta Gminy Poraj Łukasza Stachery otrzymały Zespoły KGW, prowadzące działalność w Gminie Poraj: KGW Malwy, KGW Kalina i Porajanki, KGW Choronianki. Nagrodę samorządu Miasta i Gminy Żarki, wręczoną przez burmistrza Klemensa Podlejskiego otrzymał pszczelarz z Żarek Stanisław Kasparek. Nagrodę burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczki otrzymał Piotr Ćwik z Koziegłów. Nagrodę burmistrza Miasta Myszkowa Włodzimierza Żaka otrzymał Krystian Pawlik z Myszkowa. Specjalną nagrodę starosty Myszkowskiego Dariusza Laseckiego otrzymał Ryszard Jaskóła z Tomaszowic.

GUR

Wieniec dożynkowy od Koła Gospodyń Wiejskich Trześniów otrzymał poseł Szymon Giżyński.

Nagrodę wójta Gminy Poraj Łukasza Stachery otrzymały Zespoły KGW, prowadzące działalność w Gminie Poraj

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *