Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę “PSORIASIS” bardzo często otrzymuje sygnały o utrudnionym dostępie chorych na łuszczycę do basenów. Czasami te utrudnienia wynikają z naszych, psychologicznych ograniczeń, czasem interweniują inni uczestnicy, a czasem pracownicy basenów. W żadnym z tych przypadków nie czujemy się komfortowo i żaden z tych przypadków nie pomaga nam w podjęciu decyzji o skorzystaniu z dobrodziejstw kąpieli wodnych w publicznych placówkach. Wszyscy wiemy, że sytuacja nie ulegnie zmianie tak długo, jak długo znaczna część społeczeństwa będzie uznawała łuszczycę za chorobę zakaźną. W związku z tym Stowarzyszenie postanowiło rozpocząć akcję „Basen”.
Czytając Regulamin dla osób korzystających z basenu bardzo często znajdujemy tam taki punkt:
“Zabrania się kąpieli w basenach osobom: z chorobami skórnymi oraz ranami; mającym przeciwskazania medyczne do korzystania z kąpieli w basenach; z nieżytami górnych dróg oddechowych; niedomytym”
Rozmowa z obsługą niektórych placówek kończy się stwierdzeniem, że niestety, ale zgodnie z regulaminem naszego obiektu, wszelkie choroby skórne wykluczają możliwość korzystania z kąpieli w basenach. Na pytanie dlaczego choroby zakaźne, których w zasadzie nie widać, jak na przykład bardzo zakaźna grzybica stóp, oraz choroby niezakaźne, ale widoczne są traktowane w taki sam sposób już nie można otrzymać przekonującej odpowiedzi.
Całkiem niedawno Instytut Badawczy Homo Homini opublikował wyniki badania wśród społeczeństwa na temat łuszczycy, z których wynika, że 91% społeczeństwa słyszało o łuszczycy. Jednak spory odsetek respondentów uznał ją za zaraźliwą, a ponad połowa wskazała, że chorzy mają utrudniony dostęp między innymi do basenów.
Tak długo, jak długo wiedza społeczeństwa o łuszczycy będzie wybiórcza, tak długo chorzy będą postrzegani jako potencjalne zagrożenie dla innych.
Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że czasami te utrudnienia wynikają z naszych, psychologicznych ograniczeń, czasem interweniują inni uczestnicy, a czasem pracownicy basenów. W żadnym z tych przypadków nie czujemy się komfortowo i żaden z tych przypadków nie pomaga nam w podjęciu decyzji o skorzystaniu z dobrodziejstw kąpieli wodnych w publicznych placówkach. Wszyscy wiemy, że sytuacja nie ulegnie zmianie tak długo, jak długo znaczna część społeczeństwa będzie uznawała łuszczycę za chorobę zakaźną.
Wszyscy mamy też świadomość, że w ciągu kilku tygodni nie zmieni się, ani wiedza, ani mentalność społeczeństwa, ani nasza psychika. Jednak nie można ciągle stać z boku i cicho, ze łzami w oczach godzić się na taką niesprawiedliwość i dyskryminację.
Ponieważ nasze stowarzyszenie bardzo często otrzymuje sygnały o utrudnionym dostępie chorych na łuszczycę do basenów, postanowiliśmy zorganizować „Akcję Basen”.
Rozesłaliśmy do blisko 1000 publicznych basenów w całej Polsce plakat, zaprezentowany na 1 stronie naszej gazetki, z prośbą o rozwieszenie ich w widocznych miejscach. Załączyliśmy też opinię Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczącą niezakaźności łuszczycy. Równocześnie powiadomiliśmy o akcji lokalną prasę.
Na dzień dzisiejszy możemy powiedzieć, że bardzo powoli, ale wiele basenów przekonuje się do naszej akcji. Mamy informację od niektórych placówek o rozwieszeniu plakatów. Pozytywne informacje docierają też od Was. Są też niestety baseny, które odmówiły nam współpracy. Są też takie, które nie poinformowały nas o swojej decyzji co do ekspozycji przesłanych materiałów. Do tych właśnie placówek wysłaliśmy zapytanie o ich podejście do naszej akcji. Odzywa się także do nas prasa z całego kraju i obiecuje i pisze artykuły o akcji i o niezakaźności łuszczycy.
Na naszej stronie internetowej w zakładce Basen Przyjazny publikujemy adresy basenów, które poinformowały nas o przystąpieniu do akcji oraz publikujemy tam tematyczne informacje prasowe, o których zostaniemy powiadomieni.
Mamy nadzieję, że akcja będzie się rozwijała. O postępach napiszemy w kolejnym numerze InfoPsoriasis.
r