WYSTAWA MALARSKA. Zanurzeni we Wszechświecie


Artyści z Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego zaprezentowali swoje prace powstałe z inspiracji filmem „Cuda Wszechświata”, który obejrzeli podczas wizyty w planetarium Akademii im. Jana Długosza. Swą wizję podróży w przestworza zobrazowało trzydziestu trzech twórców.

Artyści tym razem zmierzyli się z pejzażem pozaziemskim. Nowa odsłona tematyczna wydobyła nowe formy przekazu artystycznego. Prace są różne – jedne pełne grozy i niepokoju, inne oddające tajemniczość i wielobarwność Kosmosu. – Odeszliśmy od świata realnego i przenieśliśmy się w świat odrealniony. Prace są różne, bo taki jest Wszechświat. Pełen chaosu, ale i spokoju, z wachlarzem nieziemskich barw – mówi prezes Stowarzyszenia Ewa Powroźnik. I właśnie chaos łączący Ziemię i Wszechświat – wszak Bóg stworzył Ziemię z chaosu – stał się kanwą tematu obrazu Ewy Powroźnik – abstrakcji z potężnym ładunkiem energii i zmysłowych emocji.
Co najbardziej zachwyciło w Kosmosie? – Wszechświat to nasze wnętrze w szeroko pojętym znaczeniu, dlatego każdy z nas zwracał uwagę na inne elementy. Jedni na planety, inni na kolorystykę, mgławice, które również przechodzą przez nasze życie. Mnie najbardziej zafascynował kolor Wszechświata, jego nieskończona gama – mówi Magdalena Kmiecik.
– Wszechświat to wszystko co nas otacza: światło, słońce, księżyc. Ten nowy temat bardzo uruchomił wyobraźnię i zmysły – dodaje Gabriela Polaczek.
Temat nowy, ale dla niektórych artystów jakby stały. – Wątek metafizyczny, który dotyka Wszechświat zawsze wplatam w swoją twórczość. To mnie gównie interesuje, wędrówka dusz przez Wszechświat, co wyraźnym akcentem wybrzmiało w moim obrazie – stwierdza Irena Młynarczyk.
Kolor zachwycił także Maję Babczak. – Ten nieogarnięty zmysłami świat kolorów przedstawiłam plamą – akcentuje artystka. Z kolei Maria Gurgul-Cieślak zbudowała w swej pracy historię. – Poniosła mnie fantazja. Mój obraz wypełniły anioły, pegazy antyczne postaci. Ich postaci wędrują na tle nasyconego odcieniami grantu nieba – mówi malarka.
Anna Żyła swą pracę zatytułowała: „Każda gwiazda świeci swoim blaskiem”. – Wszechświat jest przeogromny i kryje wiele mocy, ale i równie przebogata jest Ziemia. Tak jak każdy człowiek jest inny, tak i Kosmos przenika różnorodność – akcentuje Anna Żyła.
– Wystawę planujemy ponownie zaprezentować. Trwają rozmowy z dyrektorem Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Mamy nadzieję, że wyrazi zgodę na naszą artystyczną obecność w murach tej szacownej instytucji – konkluduje Ewa Powroźnik.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *