Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie zaprasza na wykład dra Pawła Krokosza – „Działania armii rosyjskiej na frontach III wojny północnej (1700–1721)”. 27 lutego, godz. 17.00, sala 26 Instytutu Historii AJD.
Paweł Krokosz – historyk, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W swoich badaniach naukowych zajmuje się problematyką związaną z historią, polityką, kulturą i gospodarką państw Europy Środkowo-Wschodniej w XVI–XVIII w. Autor opracowań poświęconych kwestiom
dotyczącym modernizacji armii rosyjskiej przeprowadzonej przez cara Piotra I oraz wybranym zagadnieniom wojny północnej.
XVIII wiek rozpoczął się dla Europy pod znakiem dwóch wielkich
konfliktów, rozgrywających na przeciwległych jej krańcach – wojną o sukcesję hiszpańską rozgrywającą się od 1702 do 1714 r. pomiędzy Francją i Hiszpanią z jednej strony i koalicją złożoną z cesarza, Anglii, Holandii, Danii i większości książąt Rzeszy oraz wojną północną z lat 1700–1721, w którą przeciwko Szwecji Karola XII zaangażowane były, chociaż nie przez wszystkie lata jej trwania, siły Saksonii, Danii i Rosji oraz Hanoweru i Prus (od 1715 r.). Druga z nich była już trzecimi z kolei zmaganiami toczącymi się nad Morzem Bałtyckim, po wcześniejszych określanych tym mianem, z tradycyjnym udziałem Szwecji: I wojna północna z lat 1563–1570; II wojna północna z lat 1655–1660 („potop” szwedzki).
Tym razem, po ponad 20 latach nieustannych starć na lądzie i morzu, państwo to musiało uznać wyższość swoich przeciwników. Faktycznym i niezaprzeczalnym zwycięzcą okazała się jednak przechodząca burzliwe zmiany cywilizacyjne Rosja. Car Piotr I zdołał zmodernizować odziedziczone po poprzednikach siły zbrojne na tyle skutecznie, iż mogły one z powodzeniem, co prawda dopiero po pewnym czasie, dotrzymać pola wyśmienicie zorganizowanej, wyposażonej i dowodzonej armii swego północnego sąsiada. Sukcesy odniesione przez jego żołnierzy na polach bitew oraz w trakcie oblężeń twierdz przeciwnika, przysporzyły sławy i chwały rosyjskiemu orężu oraz ugruntowały mocarstwową pozycję Rosji na starym kontynencie. Trudy carskich żołnierzy – ich zwycięstwa, ale także porażki – podczas ponad 20-lenich zmagań na różnych frontach III wojny
północnej – od Inflant poprzez ziemie Rzeczypospolitej i Rzeszy Niemieckiej po niedostępną Finlandię oraz terytoria Szwecji właściwej – zasługują na baczniejszą uwagę, choćby z tego tytułu, iż zaważyły one na przyszłych dziejach Europy.
Wstęp wolny
r