Sztuka odpowiedzialności


Dziennikarska Akademia Ubezpieczeniowa ING Życie

Tym razem temat konferencji skupiał się wokół odpowiedzialności Polaków, z naciskiem na odpowiedzialność finansową oparty na raporcie ING Życie. Raport „Sztuka Odpowiedzialności” powstał w wyniku badań, które miały na celu zgłębienie odpowiedzialności Polaków, tak w życiu codziennym, jak również w odniesieniu do decyzji finansowych. Na podstawie wyników można stwierdzić, że dla większości osób badanych odpowiedzialność to pewna postawa wobec otaczającego świata oraz sposób na wyrażenie samego siebie.
Wyniki raportu wskazują, że Polacy są dobrze wyedukowani w trendach społecznych (odpowiedzialność w życiu codziennym), z tym, że osobom z wykształceniem podstawowym i średnim odpowiedzialność kojarzy się częściej z odpowiedzialnością za dom, rodzinę, dziecko i za swoje postępowanie, natomiast osoby z wykształceniem wyższym mają bardziej ogólne skojarzenia z tym słowem. Wiążą je z mądrością, dojrzałością, rozsądkiem oraz świadomością wagi i konsekwencji swoich decyzji. Tak więc dla osób z wyższym wykształceniem odpowiedzialność dotyczy wszystkich sfer życia, podczas gdy osoby z podstawowym i zawodowym wykształceniem wiążą to pojęcie głównie ze sferą rodzinną.

Odpowiedzialność w finansach

Kojarzy się ona Polakom najczęściej z umiejętnym planowaniem, kontrolą wydatków i zabezpieczeniem finansowym rodziny. Oznacza to świadome zarządzanie swoimi finansami. 83 procent respondentów uważa się za osoby odpowiedzialne finansowe, jednocześnie 1/3 z nich deklaruje, że woli wydać pieniądze na nowy telewizor, niż odłożyć je na przyszłość. Przypuszcza się, że kobiety są w pełni gotowe do wzięcia odpowiedzialności finansowej w swoje ręce, lecz nie pozwalają im na to niższe od mężczyzn zarobki. Jednocześnie zarządzają budżetem domowym. Odpowiedzialność mężczyzn w tym zakresie często ogranicza się do stałego zapewniania niezbędnych do życia środków finansowych. Na tej podstawie można stwierdzić, że odpowiedzialność finansowa nie przejawia się w zachowaniu człowieka, lecz jedynie w niektórych momentach. Zgodnie z jej rozumieniem przez Polaków jest to bardziej pewna stała świadomość, stan umysłu.

Odpowiedzialność w ubezpieczeniach

Jednym z głównych przejawów odpowiedzialności finansowej jest troska o rodzinę, czyli zabezpieczenie jej obecnych i przyszłych potrzeb finansowych. Ponad 80 procent badanych uważa, że wśród nich znajdują się ubezpieczenia na życie. Według, co trzeciego Polaka, posiadanie ubezpieczenia na życie daje większe poczucie bezpieczeństwa niż oszczędności w banku. Taką mentalność tłumaczy się faktem, że w razie wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia można liczyć na dużo większe środki. Jednocześnie jedynie co piąty Polak posiada indywidualne ubezpieczenie na życie. Odsetek posiadających takie ubezpieczenie jest większy wśród osób z wyższym wykształceniem i posiadających dzieci.

Ulgi podatkowe w III filarze receptą na wyższe emerytury

Jednym z prelegentów podczas konferencji był Adam Sankowski, pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Razem”, Prezes Zarządu Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych. Przedstawił on projekt Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Razem”, promujący wprowadzenie ulg podatkowych w III filarze ubezpieczeń społecznych. Projekt ten realizowany jest od 2 lat i obecnie znajduje się w fazie finalnej: 30 czerwca 2009 r. po pierwszym czytaniu skierowany został do prac w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Według autopoprawki złożonej do Marszałka projekt ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r. Projekt Komitetu „Razem” to szansa na wyższe emerytury Polaków, wzmocnienie krajowego kapitału długoterminowego oraz szybszy rozwój gospodarczy. Należy mieć nadzieję, ze politycy z tej szansy skorzystają.
Polacy chcą być odpowiedzialni finansowo i często się za takich uważają. Jednak w rzeczywistości ich zachowania są często nieodpowiedzialne. Świadczą o tym: impulsywne zakupy, rozrzutność i życie ponad stan, nieterminowe opłacanie rachunków. Istnieje oczywisty rozdźwięk pomiędzy naszym wizerunkiem samych siebie a zachowaniami w prawdziwym życiu.
Podobny dysonans można zauważyć również w stosunku Polaków do indywidualnych ubezpieczeń na życie. Traktowane są one jako przejaw odpowiedzialności finansowej, a jednocześnie wynajdujemy wiele powodów, żeby z nich nie korzystać. W rzeczywistości Polacy nie są tak bardzo odpowiedzialni finansowo, za jakich się uważają.
Potrzebne jest takie ubezpieczenie, które dawałoby poczucie bezpieczeństwa. Ideałem zaś byłoby takie ubezpieczenie, które gdy przyjęte, nie każe nam myśleć o sobie.

E.F.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *