POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ”.
12 kwietnia br. w Arsenale na Jasnej Górze ks. abp senior Stanisław Nowak uroczyście otworzył wystawę prac polskich artystów rzemieślników poświęconą Papieżowi Janowi Pawłowi II. Słowo wstępne wygłosił Kurator Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry o. dr Jan Golonka.
Organizator ekspozycji Janusz Nabiałek, Starszy Cechu Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie, podkreślił, że wystawa zawiera dzieła rzemiosła artystycznego o charakterze sakralnym, ze szczególnym uwzględnieniem postaci świętego Jana Pawła II.
Wystawcy reprezentujący różne dziedziny sztuki przyjechali z całej Polski. W największym wymiarze reprezentowane jest witrażownictwo, ale jest także rzeźba, haft, rysunek, malarstwo, kowalstwo artystyczne, stolarstwo, płatnerstwo, eksponaty z brązu. – Wystawa będzie miała charakter żywy, rotacyjny. Pojawią się nowi wykonawcy, by ekspozycja pokazała jak najszersze spektrum możliwości rzemiosła artystycznego. Wystawa potrwa do października 2015 r. – informuje Janusz Nabiałek.
Na wystawie duże wrażenie wzbudzają wysokiej klasy witrażowe portrety świętego Jana Pawła II, oddające jego ciepło i dobroć. Witraże pokazał, między innymi, częstochowski mistrz Grzegorz Słomka, pochodzący z rodziny o ponad wiekowej tradycji witrażownictwa artystycznego. – Pracownię w 1902 roku w Warszawie założył mój pradziadek, Antoni Pacholczyk. W 1930 roku miał on swój akcent częstochowski, do prezbiterium w katedrze wykonał cztery witraże. Po wojnie, w latach 50. pracownię do Częstochowy przeniósł mój dziadek Stefan Nawrocki, w 1975 roku przejął ją mój ojciec – Stanisław Słomka. Ja praktykuję od 2002 roku. wykonałem już cztery witraże z Janem Pawłem II, do Nowej Wsi żareckiej i dla kościołów w Częstochowie – opowiada pan Grzegorz.
Hafciarstwo reprezentuje Małgorzata Grzelak z pracowni haftu artystycznego w Poznaniu, przewodnicząca komisji egzaminacyjnej i członek Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej. – Każdą wykonywaną rzecz traktuję indywidualnie. Haftuję ornaty, sztandary, podejmuję się renowacji i konserwacji starych dzieł. Wykonałam na przykład antependium do katedry gnieźnieńskiej czy kapę do farny w Poznaniu, odnowioną według dokumentów z 1713 roku. Nad ornatem na wystawę pracowałam blisko dwa miesiące– mówi pani Małgorzata. Jak dodaje jest również pomysłodawczynią wystawy. – Swój zamysł wyjawiłam prezesowi Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej Adamowi Gołębowskiemu, który skontaktował się z panem Nabiałkiem i wystawa doszła do skutku – stwierdza Małgorzata Grzelak.
Ekspozycję budują także odlewy z brązu i miniatury pomników, które powstają w pracowni „Brązart” Juliusza Kwiecińskiego z Pleszewa. Tytuł mistrza rzemiosła artystycznego otrzymał on w 1980 roku. W swoim dorobku ma ponad dwadzieścia rzeźb i pomników, w tym najsłynniejszy i najpiękniejszy pomnik Jana Pawła II w Kaliszu, a także pomnik ks. Prymasa Wyszyńskiego w Gnieźnie, Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi czy Fryderyka Chopina we Wrocławiu.
Na ekspozycji uwagę zwraca praca płatnerza, która przedstawia zbroję z czasu renesansu, gotyku oraz wymowne rzeźby artysty Mirosława Struzika z Wrocławia.
UG
URSZULA GIŻYŃSKA