WYSTAWA W MUZEUM PIELGRZYMOWANIA
Doktor nauk medycznych, lekarz okulista, podróżnik i fotografik Krzysztof Muskalski zaprezentował w Częstochowie kolejną porcję swojego zdjęciowego dorobku. Na trasie jego wypraw po egzotycznych krajach jednym z przystanków było Państwo Środka
„Chińska odyseja” jest cyklem trzech wystaw: „Lijiang – Klejnot Yunnanu”, „Skarby Xi`anu” i „Pekin – Miasto nie-zakazane”. Dotychczas były one eksponowane oddzielnie w Warszawie, w ramach działalności Muzeum Azji i Pacyfiku. Teraz mogą zapoznać się z nimi także częstochowianie.
Niewiele mówiące przeciętnemu człowiekowi nazwy doskonale definiują charakter ekspozycji, gdyż walor poznawczy jest jej największą zaletą. Poszczególne fotografie odkrywają przed odbiorcą coraz to nowe zjawiska. Często niezrozumiałe dla Polaka, Europejczyka i przez to intrygujące. – Powinniśmy spojrzeć na Chiny przez inny pryzmat, nie kojarzyć tego państwa jedynie z metkami przy ubraniach. To jest złożona, o wiele starsza od naszej kultura – zauważa dyrektor Muzeum Częstochowskiego Janusz Jadczyk.
Przy każdej z części cyklu znajduje się stosowna tablica informacyjna, odsłaniająca rąbek tajemnicy na temat prezentowanego miejsca. Na przykład Lijiang leży w krainie Yunnan. Krzysztof Muskalski zdradził, że docelowym punktem podróży był Tybet, ale został w tym czasie odizolowany ze względów politycznych.
Tymczasem zastępcza lokalizacja okazała się równie intrygująca. Miasto Lijiang rozpościera na wysokości 2.400 m n. p. m. pośród trzynastu szczytów. Zamieszkuje je lud Naxi, którego niecodzienne zwyczaje rozbudzają wyobraźnię. Choćby ciekawostki, że w wielu rodzinach panuje tu system matriarchalny, czy że wciąż w użyciu jest tu pismo obrazkowe (prawdopodobnie jedyne takie miejsce na świecie.
Z kolei Xi`an jest kolebką chińskiej cywilizacji. To stąd przez 1.100 lat rządziło trzynaście cesarskich dynastii. W tym okresie doszło do zjednoczenia Chin, którego dokonał Shi Huandgi, pierwszy władca z dynastii Qin. On również rozpoczął budowę Wielkiego Muru, a motyw jego grobowca ze słynną Armią Terakotową był wykorzystywany w wielu produkcjach filmowych i innych.
Zaś tytuł „Pekin – Miasto nie-Zakazane” odnosi się do wielu miejsc, które przez bardzo długi okres były niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Chodzi chociażby o jeden z największych kompleksów pałacowych świata, w którym dopiero w ostatnich dekadach została umożliwiona obecność obywatelom Chin i obcokrajowcom. Odnosi się to również do wieloletniej izolacja Państwa Środka od reszty świata.
Doktor Muskalski znany jest z tego, że swoje ekspozycje zawsze stara ubogacić o jak najwięcej ciekawostek z przedstawianych przez siebie regionów, krajów. Na obecnej jest ich oczywiście zdecydowanie więcej niż wyżej wymienione, dlatego warto wybrać się do Muzeum Pielgrzymowania osobiście.
DeKa