„1000 pierwszych dni dla zdrowia” – pod patronatem “Gazety Częstochowskiej”


Bank Żywności w Częstochowie, wspólnie z Fundacją NUTRICIA realizuje Program „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Jest on jedną z 6. organizacji w Polsce realizujących to przedsięwzięcie w 2014 r.

Celem kampanii jest podniesienie w społeczności lokalnej świadomości w zakresie znaczenia właściwego odżywiania dzieci do 3 roku życia, w szczególności w aspekcie zapobiegania chorobom metabolicznym oraz zapewnienia właściwego rozwoju fizycznego dzieci.
Adresatami programu są m. in.:
– dzieci do 3 roku życia – podopieczni żłobków i przedszkoli i ich rodzice,
– personel placówek zajmujących się dziećmi w wieku do 3 lat,
– kobiety w ciąży oraz planujące ciążę,
– pracownicy socjalni, którzy w ramach pracy środowiskowej mają kontakt z matkami dzieci do 3 roku życia oraz z kobietami w ciąży.
Bank Żywności w Częstochowie zorganizuje w ramach programu warsztaty edukacyjne dla matek z dziećmi w wieku do 3 lat i kobiet w ciąży oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci do 3 roku życia – wychowanków częstochowskich przedszkoli. Ponadto świadczone będzie poradnictwo w zakresie właściwego odżywiania najmłodszych dzieci i kobiet w ciąży.
Uczestnicy programu będą mogli skorzystać z materiałów informacyjnych i poradników wspierających właściwe odżywianie dzieci w pierwszych 36 miesiącach życia.
29 kwietnia br. w sali sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy odbędzie się konferencja inaugurująca realizację programu. Będzie to okazja do przybliżenia problematyki i znaczenia właściwego żywienia dzieci w pierwszych 3 latach życia, zarówno w aspekcie społecznym, jak i medycznym. W konferencji udział wezmą m. in.:
Jarosław LEPKA – Członek Zarządu Fundacji NUTRICIA, który zaprezentuje Program „1000 pierwszych dnia dla zdrowia”,
dr inż. Mirosław PYSZ – Adiunkt w Katedrze Żywienia Człowieka Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który przedstawi prelekcję „Prawidłowe żywienie niemowląt kluczem do zdrowia w dorosłym życiu”,
Marek BOROWSKI – Prezes Banku Żywności w Olsztynie, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności z prezentacją „Jak zmienić system żywienia dzieci? Przykłady działań Banku Żywności w Olsztynie,
dr n. med. Małgorzata KLIMZA – Kierownik Oddziału Pediatrycznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie, która wygłosi wykład “Niewłaściwe odżywianie przez pierwsze 36 miesięcy życia dziecka, a powikłania zdrowotne w przyszłości”.
Program „1000 pierwszych dni dla zdrowia” jest odpowiedzią na zdiagnozowany przez ekspertów w ostatnich latach w Polsce problem niewłaściwego żywienia dzieci w wieku do 3 lat, który wynika przede wszystkim z błędów rodziców i opiekunów w żywieniu najmłodszych. Warto wiedzieć, że w tym szczególnym czasie dziecko aż 5-krotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, a długość jego ciała podwaja się. Już nigdy w ciągu życia wzrost i rozwój organizmu nie będzie tak intensywny. W tym czasie programuje się też metabolizm, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu w dorosłym życiu.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *