Koncert pełen niespodzianek przygotował kapelmistrz Tomasz Radosz wraz z orkiestrą dętą z okazji jubileuszu. Był świetna muzyka, a nawet debiut piosenkarski. Wręczono odznaczenia, przekazano gratulacje i prezenty m.in. spisaną historię jednostki OSP Żarki ze szczególnym uwzględnieniem historii muzycznej grupy.
Jubileusz 110- lecia zorganizowany został z udziałem kapelmistrz Tomasza Radosza, prezesa OSP Żarki Grzegorza Mizerskiego oraz burmistrza Miasta i Gminy Żarki Klemensa Podlejskiego.
Brawurowo zagrany koncert, debiut Tomasza Radosza, który odśpiewał piosenkę Zenka Martyniuka był przeplatany historią orkiestry przygotowanej przez poprzedniego długoletniego kapelmistrza Henryk Rakowskiego. H. Rakowski na ten dzień przygotował publikację zawierającą historię jednostki. Wspólnie z przewodniczącą Rady Miejskiej Stanisławą Nowak oraz Burmistrzem K. Podlejskim przekazali książkę prezesowi G. Mizerskiemu oraz T. Radoszowi.
Były gratulacje od komendanta PSP w Myszkowie brygadiera Sergiusza Wiśniewskiego oraz od Zarządu Powiatowego OSP RP. Było Sto Lat dla poprzedniego i obecnego kapelmistrza od widzów i jubileuszowy tort w remizie.
Tuż po koncercie przyznano odznaczenia. BRĄZOWY MEDAL ZA „ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA” otrzymali: Krzysztof Grabowski, Magdalena Biedroń, Adrian Biedroń, Tomasz Radosz, Paweł Jaksender, Jakub Jarosz, Michał Majer, Grzegorz Pompa, Dominiki Stodółkiewicz
SREBRNY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA otrzymali:
Krzysztof Maślanka, Grzegorz Wach, Jarosław Skorek, Andrzej Gzieło, Paweł Labocha, Dariusz Krulik
ZŁOTY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA otrzymali:
Bogusława Cacoń, Robert Lamch, Lesław Maszczyk
Złota Odznak dla MDP otrzymały: Daria Latos, Anna Pytlarz
Srebrna Odznak dla MDP otrzymały: Kamil Hocaś, Bartosz Stodółkiewicz
Brązowa Odznaka dla MDP: Małgorzata Fiutek
Historia Orkiestry Dętej O.S.P. Żarki
Założona została w 1908 roku, przez zarząd OSP. Prezesem zarządu był wówczas ksiądz Wincenty Bogacki – proboszcz tutejszej Parafii.
Pierwszym kapelmistrzem był Wincenty Bielecki z Koziegłów, który udzielił orkiestrze 10 lekcji.
Na początku do orkiestry wstąpiły 24 osoby. Lekcje odbywały się dwa razy w tygodniu w Sali urzędu gminy, wieczorami przy świecach.
Po nim szkolenie orkiestry objął Józef Pietrzyk z Zawiercia. Ten prowadził orkiestrę do wybuchu I wojny światowej. Podczas działań wojennych część instrumentów została zniszczona, dlatego orkiestra zawiesiła działalność. Dopiero w 1921 roku ponownie zakupiono instrumenty muzyczne dla członków orkiestry, którą prowadził Jan Kowalski z Częstochowy.
Od 1923 do 1925 roku orkiestrę przejął Edward Maj z Myszkowa, znany dzisiaj kompozytor utworów muzycznych dla orkiestr dętych.
Po nim szkolenie orkiestry przejął jego brat Hipolit Maj i prowadził ją do wybuchu II wojny światowej. Podczas okupacji hitlerowskiej początkowo orkiestra zawiesiła swą działalność. Zaraz po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku orkiestra wznawia ją. Lekcje odbywały się na plebanii, gdyż remiza była zdewastowana. Orkiestrę prowadził Nikodem Jeleń, miejscowy organista. Następnym kapelmistrzem orkiestry od 1947 do 1956 roku był Jan Surowiec.
Po nim krótko orkiestrę prowadzili: Franciszek Szyler z Zawiercia i Mikołaj Iwanow z Myszkowa.
Przez kilka lat orkiestra występowała pod kierunkiem Leonarda Rosikonia, gdyż członkowie orkiestry przechodzili do orkiestr zakładowych w Myszkowie, gdzie im oferowano dobrą pracę. W orkiestrze zostało tylko 7 członków.
Sytuacja orkiestry zmienia się radykalnie w 1975 r. z chwilą objęcia orkiestry przez kapelmistrza Henryka Rakowskiego. Od tego czasu orkiestra prowadziła systematyczne szkolenie w remizie OSP nowych uczni.
Orkiestra systematycznie brała udział w przeglądach orkiestr dętych organizowanych przez Związek OSP. Największym osiągnięciem orkiestry było zakwalifikowanie się z przeglądu wojewódzkiego na przegląd międzywojewódzki, który odbył się w 2004 roku w Busku-Zdroju.
Orkiestra należy do Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Śląski w Katowicach.
W 1981 roku Zarząd Główny tego Związku, za działalność społeczną i organizacyjną nadał naszej orkiestrze: Odznakę Honorową stopnia 4-go Złotą z Laurem”.
Z końcem roku 2017 swoją działalność zakończył wieloletni kapelmistrz Henryk Rakowski.
Od 1 stycznia 2018 roku orkiestrę prowadzi Tomasz Radosz, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Uczestnik 25 Małopolskich warsztatów dla kapelmistrzów i tamburmajorów w Nowym Sączu. Były muzyk Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Kamiennego “Wujek” w Katowicach, Zagłębiowskiej Orkiestry Dętej w Dąbrowie Górniczej oraz Sosnowieckiej Orkiestry Dętej.
(przygotowany;
KKP