Zakaz dzierżawy terenu dla cyrków – bezprawny


Częstochowa dołączyła do miast, które muszą zaniechać swoich represji względem cyrków tradycyjnych. Wojewódzkie Sądy Administracyjne – jak informuje Związek Pracodawców Cyrku i Rozrywki – przyznały, że zarządzenia prezydentów, zakazujące wynajmu gruntów pod widowiska z udziałem zwierząt, są bezprawne. Wyroki dotyczące Częstochowy oraz takich miast jak Bydgoszcz, Ruda Śląska i Oświęcim zapadły w dniach 15-18 listopada 2016 r.

– Prezydentom Miast zwalczającym cyrki tradycyjne powoli pali się grunt pod nogami. Okazało się, że podyktowane ideologiczną walką „zakazy” nie mają mocy prawnej. Zdaniem sądów organy publiczne nie mogą mieć poglądów, bo w swoich administracyjnych decyzjach muszą kierować się wyłącznie literą prawa. Sądy stwierdziły nieważność bezprawnych Zarządzeń w kolejnych miastach – informuje Tomasz Kamyk ze Związku Pracodawców Cyrku i Rozrywki.
W listopadzie odbyły się posiedzenia Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Bydgoszczy, w Gliwicach i w Krakowie w sprawie skarg dotyczących zarządzeń Prezydentów: Bydgoszczy, Częstochowy, Rudy Śląskiej i Oświęcimia. 17 listopada 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność zaskarżonego zarządzenia Prezydenta Miasta Częstochowy nr 832.2016 z dnia 25.03.2016 r.
– Ostatnie orzeczenia wojewódzkich sądów administracyjnych wskazują, że orzecznictwo administracyjne jest zgodne co do bezprawności skarżonych zarządzeń, gdyż dyskryminują one tradycyjnych przedsiębiorców cyrkowych oraz bezprawnie naruszają ich swobodę działalności gospodarczej .Z uzasadnień orzeczeń sądowych wynika jednoznacznie, że organy samorządów terytorialnych nie są uprawnione do regulowania swoimi aktami administracyjnymi działalności gospodarczej przedsiębiorców cyrkowych. Zatem należy mieć nadzieję, że pozostałe skargi do wojewódzkich sądów administracyjnych również zostaną rozpatrzone pomyślnie dla środowiska cyrkowego – komentuje mecenas Renata Wójtiuk-Janusz.
Zapytaliśmy prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka; Które cyrki otrzymały od Prezydenta odmowną odpowiedź w sprawie dzierżawy terenu na ich działalność artystyczną?; Ile razy miało to miejsce?; Na jakiej podstawie Prezydent odmówił przedstawicielom cyrków dzierżawy?; Czy Prezydent będzie się odwoływał od wyroku WSA, w którym sąd stwierdził nieważność zaskarżonego zarządzenia Prezydenta Miasta zakazującego m. in. dzierżawienia cyrkom tradycyjnym gruntów należących do miasta?
Od rzecznika magistratu otrzymaliśmy tylko poniższe wyjaśnienie, które nie zawiera jednak odpowiedzi na nasze pytania: – Nie znamy uzasadnienia wyroku WSA, więc poczekamy na niego, i wtedy będziemy się zastanawiać nad dalszymi krokami prawnymi. Intencją prezydenta Częstochowy jest zgodność z prawem wszelkich miejscowych regulacji, ale przed analizą uzasadnienia trudno przesądzać o ewentualnym uchyleniu zarządzenia, jego zmianie lub odwołaniu się od wyroku WSA. Dodam, że w Częstochowie – przynajmniej od czasu wydania przez prezydenta miasta wspomnianego zarządzenia – nie było wniosku żadnego cyrku o dzierżawę miejskiego terenu.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *