ZACHODNIE OBRZEŻE CZĘSTOCHOWY


Moje ścieżki rowerowe

Trasa wycieczki jest bardzo przystępna i prowadzi zachodnim obrzeżem Częstochowy, od: Stradomia przez Kawodrzę, Gnaszyn, Lisiniec, Grabówkę, Kiedrzyn po Parkitkę. Biegnie w całości drogami lokalnymi i gruntowymi oraz bocznymi ulicami. Długość trasy liczy 33 km, z czego 15 km to drogi o miękkiej nawierzchni. Początek trasy na moście drogowym nad torami kolejowymi i Stradomką (ul. Bohaterów Monte Cassino), a zakończenie na parkingu przed supermarketem “OBI” (ul. Szajnowicza – Iwanowa).
Po drodze na trasie poznamy:
1. Zapomniany cmentarz z pocz. XIX w., gdzie spoczywają mieszkańcy Częstochowy zmarli w czasie pomorów – w Kawodrzy.
2. Siedem z 11- tu betonowych bunkrów obronnych, wybudowanych w roku 1939 przez polskich żołnierzy z częstochowskiego Garnizonu.
3. Hałda i obiekty nieistniejącej już kapelani rudy żelaza “Barbara”- pod Dźbowem.
4. Miejsce powieszenia 10 Polaków w czasie II wojny. św. w Gnaszynie.
5. Nowoczesny hotel” Bonaparte” na miejscu dawnej osady Młyńskiej nad Stradomką – w Gnaszynie.
6. Wokół terenu olbrzymiej odkrywki gliny dla zmodernizowanej przez zachodni kapitał cegielni o nazwie “Wienerberger”- w Gnaszynie.
7. Wokół terenu budowy nowego cmentarza wraz z krematorium na Lisińcu (wewnątrz jednego z bunkrów z 1939 r.).
8. Wokół “Lasu Wilka” kryjącego współczesny Dom Misyjny oraz Sanktuarium Krwi Chrystysa – stanowiące parafię pod wezwaniem Św. Kaspra del Bufalo. Teren ten przekazały misjonarzom dzieci Wawrzyńca Wilka, który pragnął oddać swoją ziemię Kościołowi.- pod Grabówką.
9. Teren śmierci oraz przydrożny grób por. Michała Brzeskiego, który poległ 2 września 1939. i pierwotnie był pochowany pod innym nazwiskiem – w Kiedrzynie.

ANDRZEJ SIWIŃSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *