Wieloetapowa praca wyłoniła zwycięzców


III Międzynarodowy Salon “Martwa natura w fotografii”

Na wernisażu w Miejskiej Galerii Sztuki, 14. września, artysta fotografik Janusz Mielczarek (członek jury i komisarz Salonu) przedstawił wyniki III edycji Międzynarodowego Salonu “Martwa natura w fotografii”.

Jury na wystawę pokonkursową zakwalifikowało 160 zdjęć z 267 prac od 63. autorów z Polski oraz Izraela, Ukrainy, Kanady i Rumunii. W trakcie wieloetapowej oceny wyłoniono najlepsze. Grand Prix i Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy w wysokości 2.000 zł otrzymała Katarzyna Karczmarz z Jeleniej Góry. Przyznano również I nagrodę (1.200 zł) Joannie Rybczyńskiej z Warszawy, II (1.000 zł.) – Łukaszowi Grycisze z Rybnika oraz III (700 zł) – Małgorzacie Kozakowskiej z Częstochowy. Wręczono również Medale Fotoklubu RP – Złoty otrzymał Leonid Golin z Izraela, Srebrny – Mykola Tynakalyuk z Ukrainy, Brązowy – Bogumił Krużel z Wieliczki.
Zastanawia, że wśród nagrodzonych znalazło się tylko jedno częstochowskie nazwisko, przecież w mieście mamy bardzo wielu uzdolnionych fotografów. Przyczyna tkwić może w wyjątkowo wysokim poziomie artystycznym prac i jednocześnie w ich wielości. Ale właśnie na tym polega ten rodzaj sztuki, co podkreślił we wstępie do pamiątkowego wydawnictwa dyrektor MGS Czesław Tarczyński: “Obiektyw aparatu fotograficznego pozwala zajrzeć niemal wszędzie. “Martwa natura w Fotografii” to próba wyodrębnienia tematu, który może się stać zaproszeniem dla wszystkich fotografujących do baśniowej podróży w czasie i przestrzeni mikro i makro kosmosu.” Co trzeba zaznaczyć częstochowianka ujęła kreatywną wizją. Poszukując odmiennego spojrzenia na martwą naturę stworzyła subtelne, a jednocześnie wyrafinowane plastycznie prace.
Ogromu prezentowanej myśli twórczej dopełniły dwie inne ekspozycje, równolegle otwarte w MGS – “Fotografia 3” Janusza Mielczarka, która prezentuje portrety ludzi kultury Częstochowy i spotkania autora z Jerzym Dudą Graczem oraz ekspozycja czarno-białych fotografii rzeszowskiego artysty Janusza Jawczaka (1940-1983), na której są portrety m.in. Tadeusza Kantora, Jerzego Waldorffa, Czesława Niemena.

DeKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *