Ludzie częstochowskiej kultury roku 2018


Czesław Dukat, Michał Kula, Krzysztof Ledwoń, Danuta Morawska, Barbara Pabian oraz Małgorzata Sętowska – to laureaci tegorocznej nagrody Miasta Częstochowy w Dziecinie Kultury . Tytuł ,,Mecenasa Kultury” przypadł Galerii Jurajskiej. Do wyróżnienia nominowano także Press Glass S.A., Kar-Bud Sp. z o.o. oraz Agencję Wydawniczą Technopol.
Sylwetki laureatek i laureatów Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury w poszczególnych kategoriach:

„Literatura i historia” – Barbara Pabian
Barbara Pabian jest dr literaturoznawstwa oraz dr hab. kulturoznawstwa, profesorem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. W dorobku ma 65 prac naukowych, w tym 2 książki na temat dziedzictwa kulturowego regionu częstochowskiego. Jest autorką monografii „Dziedzictwo kulturowe Częstochowskiego. Wierzenia, zwyczaje i obrzędy rodzinne”, podręcznika „Wprowadzenie do wiedzy o kulturze” oraz rozprawy „Kulturowe konteksty pielgrzymowania i rozwoju turystyki religijnej. Przykład regionu częstochowskiego”. Brała udział w licznych konferencjach, z referatami o kulturze regionu częstochowskiego. Współpracowała ze Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Prowadzi badania terenowe w Częstochowskiem, opisując i popularyzując zjawiska kulturowe, które świadczą o niepowtarzalności i specyfice regionalnej oraz poczuciu tożsamości kulturowej mieszkańców.

„Teatr i film” – Michał Kula
Michał Kula jest absolwentem PWST w Warszawie. W częstochowskim Teatrze im. A. Mickiewicza występuje na stałe od 1994 r. (współpracę rozpoczął już w latach 80.) Współpracował z krakowskim Teatrem STU i Grupą Rafała Kmity. Obecnie można go zobaczyć w spektaklach: ,,Kometa nad Doliną Muminków”, ,,Sprzedawcy gumek”, ,,Hamlet”, ,,Ostra jazda”, ,,Przyjazne dusze” czy ,,Mayday”. Jego ważniejsze role filmowe i telewizyjne to ,,Bez znieczulenia” reż. Andrzej Wajda, ,,Darmozjad polski” reż. Łukasz Wylężałek, ,,Pitbull” reż. Patrick Vega. Laureat Złotej Maski za rolę Szmuela Sprola w spektaklu ,,Sprzedawcy gumek” oraz za rolę Grabarza w ,,Hamlecie”.

„Sztuki plastyczne” – Czesław Dukat
Czesław Dukat jest artystą rzeźbiarzem i pedagogiem. Brał udział w 60 wystawach zbiorowych. Przez 40 lat był nauczycielem rzeźby w częstochowskim Zespole Szkół Plastycznych. Jego uczniami byli m.in. Jerzy Kędziora i Szymon Wypych. Jego twórczość nawiązuje do sztuki ludowej. Tworzy prace płaskorzeźbne. Ma w dorobku m.in. płytę pamiątkową na budynku Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Rekonstruował elementy rzeźbiarskie częstochowskiej archikatedry. Jego prace znajdują się w Centralnym Instytucie Wzornictwa w Łodzi, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu oraz Muzeum Częstochowskim.

„Muzyka i taniec” – Danuta Morawska
Danuta Morawska kieruje Zespołem Pieśni i Tańca „Częstochowa” od 30 lat. Obecnie zespół liczy prawie 100 osób w wieku od 7 do 23 lat. Jest promotorką polskiego folkloru, chętnie dzieli się doświadczeniami, pomagając w tworzeniu nowych zespołów. Pod jej kierownictwem zespół ciągle się rozwija, występuje w kraju i za granicą, zdobywa coraz więcej nagród i wyróżnień. Dzięki niej został zrealizowany projekt opracowania tańców i przyśpiewek z okolic Częstochowy oraz nowych kostiumów, przy współpracy z Muzeum Częstochowskim i Klasztorem na Jasnej Górze. Współpracuje z instytucjami propagującymi polską kulturę ludową; jest wieloletnią członkinią Polskiej Sekcji Międzynarodowej Organizacji Sztuki Ludowej (IOV), pełniąc od dwóch lat funkcję wiceprzewodniczącej ds. zespołów folklorystycznych i festiwali.

„Promocja i ochrona kultury” – Małgorzata Sętowska
Małgorzata Sętowska jest plastykiem, pedagogiem, animatorem kultury. Wydała kilka tomików wierszy dla dzieci. Zajmuje się upowszechnianiem kultury plastycznej wśród dzieci i młodzieży. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży ,,Szansa”. Organizuje akcje plastyczne oraz warsztaty i plenery dla dzieci. Jest członkinią Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej, w ramach którego prowadzi pracownię autorską dzieląc się wiedzą z młodymi. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wydała także 4 książki z bajkami dla dzieci.

Krzysztof Ledwoń
Krzysztof Ledwoń jest kolekcjonerem broni i dzieł sztuki, autorem i organizatorem wystaw ,,Lance 1813 – 1913” w Muzeum Bitwy pod Mokrą, wystawy w 70. rocznicę bitwy pod Mokrą czy wystawy na II Pikniku Wojsk Napoleońskich. Swoje eksponaty wypożyczał Muzeum Częstochowskiemu. Jest pomysłodawca unikatowej wystawy ,,Husaria – broń wschodnia”, na którą złożyły się eksponaty z jego kolekcji.

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *