JASNA GÓRA / Młodzi Polacy z Kresów Wschodnich podziękowali za dar serca i przyjaźń


Na Jasnej Górze podsumowano akcję charytatywną „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach”, zorganizowaną przed Świętami Bożego Narodzenia w 2019 r. przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie. W przedsięwzięcie włączyło się aż 695 szkół z województwa śląskiego, gminy i starostwa. Przygotowano tysiące paczek dla polskich dzieci z Litwy, Ukrainy i Białorusi – łącznie 20 ton artykułów szkolnych i żywnościowych oraz zabawek. Zebrano ok. 50 tys. zł. Dary te ofiarowano Polakom mieszkającym na Kresach, aby choć trochę upiększyć im przeżycie Świąt Bożego Narodzenia.


Coroczną akcję organizuje Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie z prezesem ks. Ryszardem Umańskim, proboszczem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej przy ul. Michałowskiego w Częstochowie, we współpracy ze Śląskim Kuratorium Oświaty i Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Ks. Umański podkreśla, że akcja „Pomagamy jako św. Mikołaj” to przede wszystkim dzieło charytatywne i patriotyczne. – Musimy pamiętać o tych Polakach, o tych rodakach, którzy pozostali poza granicami naszego kraju. Jest im ciężko materialnie i bardzo się cieszą z każdego daru, z każdego prezentu, ale nade wszystko wartością dla nich jest nasza pamięć, to, że przyjeżdżamy do nich i jesteśmy z nimi. Trzeba też zauważyć, że tam, na Kresach, od naszych rodaków możemy uczyć się najpiękniejszego patriotyzmu. Ich umiłowanie do macierzy wzrusza i jest dla nas przykładem. Oni kochają Polskę i cieszą się, że mogą przyjeżdżać tutaj, że mogą się z nami spotykać – mówi ks. Ryszard Umański.
Jak dodaje, należy także docenić zaangażowanie dzieci mieszkających w Polsce. – Każde dziecko coś przynosi od siebie, swój dar serca. Dlatego spotkanie zaczynamy Mszą św. dziękczynną za każde dziecko, za każdą czekoladkę, za każdą kredkę czy ołóweczek, bo ktoś musiał to dać, nie znając dzieci, i nie będąc na Kresach – wyznaje ks. Umański.
Jak wyjaśnia ks. Umański, szkoły na Kresach otoczone są opieką samorządu polskiego, który dba, podobnie jak Kościół, o utrzymanie wartości patriotycznych.
Na zaproszenie ks. prezesa Ryszarda Umańskiego w Polsce gościł Polski Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Bursztynki”, funkcjonujący przy polskiej szkole podstawowej im. Cz. Miłosza w Pakienie na Litwie. Zespół wystąpił w Sali Papieskiej. Wzbudził zachwyt i wywołał wzruszenie. kierownik zespołu „Bursztynki” Elżbieta Czupak podkreśla, że zespół przyjechał, aby podziękować rówieśnikom z Częstochowy, którzy zbierali dary. – Dzieci co oczywiste – cieszą się najbardziej ze słodyczy i zabawek. Jednak z największą radością spotykają się i doceniają ofiarność. Pobyt w Polsce to dla nas wyróżnienie. Zwiedzamy Macierz, zawieramy przyjaźnie. Najważniejsza jest modlitwa u stóp Matki Boskiej Częstochowskiej. U nas Jasną Górę wszyscy znają, bo w „Panu Tadeuszu” jest i Ostra Brama, i Jasna Góra. Na co dzień w domu blisko mamy do Ostrej Bramy – mówi kierownik Czupak.
Ideą Zespołu „Bursztynki” jest kultywowanie polskich tradycji, zapoznanie młodzieży z polskim tańcem i pieśnią, zaszczepienie miłości do polskiego folkloru. W swoim repertuarze ma zatem polskie tańce ludowe, m.in. poloneza oraz tańce Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego i góralskie. Pieśni natomiast są wileńskie i opiewają uroki Wilna oraz ważne wydarzenia historyczne związane z Polakami.
Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W modlitwie i spotkaniu udział wzięli m.in. były senator Artur Warzocha oraz dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie Alicja Janowska.

UG
Fot. 1
Występ Zespołu „Bursztynki” zachwycił wrażliwością artystyczną i głębokim patriotyzmem
Fot. 2
Akcję „Wizyta Świętego Mikołaja na Kresach” podsumowano w Szkole Podstawowej nr 9 w Częstochowie. Jej inicjator ks. Ryszard Umański, prezes Towarzystwa Patriotycznego „Kresy” wraz z zastępcą prezydenta Miasta Częstochowy Ryszardem Stefaniakiem wszystkim, którzy wsparli przedsięwzięcie przekazali pamiątkowe dyplomy. Uroczystość została uświetniona występem uczniów tamtejszej szkoły. W akcję aktywnie włączył się Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych. Dyrektor szkoły Jacek Grzegorzewski osobiście uczestniczył w przekazaniu darów na Kresach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *