Czym jest ślad węglowy?


Dwóch na trzech Polaków nie wie, czym jest ślad węglowy. Najlepiej w tej kwestii zorientowani są najmłodsi. Za to niemal wszyscy uważają, że podróżowanie komunikacją zbiorową jest sposobem na ograniczenie emisji CO₂ – wynika z badania Świadomość zmian klimatycznych przeprowadzonego na zlecenie Busradar.pl.

Według danych Eurostatu w 2017 roku mieszkaniec Unii Europejskiej wyemitował średnio 7,2 tony CO₂. To równowartość śladu węglowego, który pozostawia średniej klasy auto po przejechaniu odległości nieco dłuższej niż ziemski równik.
Ślad węglowy opisuje wielkość emisji gazów cieplarnianych, głównie CO₂ powstałego w wyniku zużycia energii potrzebnej do produkcji żywności, towarów, podróży autem, lotu samolotem czy do obejrzenia ulubionego serialu w internecie. Wyrażany jest w odpowiedniku dwutlenku węgla w przeliczeniu na kilogramy lub tony.
Każdy emituje, nie każdy o tym wie
Na pytanie czym jest ślad węglowy, 62 proc. Polaków nie potrafiło udzielić odpowiedzi – wynika z badania Świadomość zmian klimatycznych przeprowadzonego przez Busradar.pl, wyszukiwarki połączeń autokarowych i kolejowych.

Pojęcie lepiej znane jest mężczyznom – 40,8 proc. niż kobietom – 35,6 proc. W kategoriach wiekowych najlepiej zorientowane jest najmłodsze pokolenie. Zna je 43,8 proc. respondentów w wieku w 18–24 lata. Znajomość pojęcia śladu węglowego zależy również od wykształcenia: zna go 26,3 proc. osób z wykształceniem zawodowym, 34,5 proc. ze średnim i 44 proc. osób po studiach.
Transport samochodowy w Polsce jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza i związanych z nim chorób serca i układu oddechowego. Czy zatem podróżowanie komunikacją zbiorową jest sposobem na ograniczenie emisji CO₂? Na tak postawione pytanie pozytywnie odpowiedziało 91,8% respondentów.

Niemal trzech na czterech Polaków deklaruje, że zdecydowałoby się zrezygnować z podróży samochodem w celach turystycznych lub rekreacyjnych właśnie ze względu na ograniczenie emisji spalin i wybrało podróż autobusem lub pociągiem. – Z naszego badania wynika, że jakość powietrza ma dla Polaków ogromne znaczenie i w tym celu gotowi są częściej podróżować komunikacją zbiorową – mówi Petr Susan, Head of Operations w Busradar.pl. –
W sprawach związanych z ochroną środowiska najmocniej słychać głos najmłodszych – pokolenia Zet, które żywo interesuje się tym tematem.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *