Częstochowianie gośćmi głównymi głównym Portu Poetyckiego w Chorzowie


Pochodzący z Częstochowy poeci Marcin Zegadło i Katarzyna Zwolska-Płusa to pierwsi goście główni Portu Poetyckiego w Chorzowie. Wiersze autorów już w czerwcu przyszłego roku będzie można posłuchać na tej największe w regionie imprezie poetycko-artystycznej, która co roku gromadzi blisko 100 twórców z całego kraju.

Chociaż do XVI edycji Portu Poetyckiego pozostało blisko 8 miesięcy, organizatorzy już teraz chwalą się pierwszymi nazwiskami i to autorów związanych z miastem. Wśród gości głównych wydarzenia znalazła znaleźli autorzy na co dzień mieszkający w Częstochowie – Katarzyna Zwolska-Płusa oraz Marcin Zegadło.

Marcin Zegadło, rocznik 77, urodził się w Sosnowcu, ale od 14 lat mieszka w Częstochowie. Poeta ma na swoim koncie 5 książek poetyckich, w tym wydane niedawno: „Herman Brunner i jego rzeźnia” oraz „Cały w słońcu”. Debiutował natomiast w 2003 roku tomem „Monotonne rewolucje”, wydanym przez Stowarzyszenie Literackie im. K.K. Baczyńskiego.

Oprócz książek poetyckich, Marcin Zegadło ma na swoim koncie publikacje w najważniejszych magazynach literackich m.in. Odrze, Studium, Czasie Kultury, Arteriach, Pograniczach oraz w Gazecie Wyborczych. Jego proza z kolei publikowana była m.in. w magazynie Chimera, Akcencie i „Antologii współczesnych polskich opowiadań 2011”.

31-letnia Katarzyna Zwolska – Płusa, urodziła się w Częstochowie i tutaj też mieszka. Pisze od blisko 15 lat, jednak dopiero ostatni rok przyniósł jej dobrze przyjęty debiut książkowy. We wrześniu tego roku ukazał się zbiór wierszy „Cud i Anomalia”, wydany przez Stowarzyszenie Żywych Poetów z Brzegu. Wydanie książki wsparła także Częstochowa.

Wcześniej poetka publikowała w magazynach literackich m.in. w Fabulariach, Migotaniach i Dwutygodniu.com. Na co dzień autorka uczy języka polskiego, etyki, filozofii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Artystycznych i Akademickich „ALA” w Częstochowie, doktoryzuje się z literaturoznawstwa, jest także asystentką w Zakładzie Kulturoznawstwa Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

– W tym roku poeci z Częstochowy zdominują program głównych prezentacji na Porcie. Z jednej strony zaprosiliśmy debiutantkę, której książka została bardzo ciepło przyjęta, z drugiej wśród gości pojawia się poeta bardzo dobrze znany czytelnikom. To dwa różne, ale bardzo mocne głosy, które doskonale reprezentują częstochowską scenę poetycką, która z roku na rok jest coraz ciekawsza i bogatsza, a co najważniejsze warta większej uwagi, także poza miastem – mówi Barbara Janas – Dudek, organizatorka Portu Poetyckiego w Chorzowie.

Zapowiadany na czerwiec 2018 XVI Port Poetycki ma być największą imprezą z tego cyklu. Złożą się na nią m.in. spotkania z uznanymi poetami i pisarzami, poetycki „Hyde Park”, w którym co roku prezentuje się kilkudziesięciu poetów, a także otwarte warsztaty artystyczne i poetyckie. Te ostatnie poprowadzi Mirka Szychowiak, poetka i prozaiczka nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

W ramach „Sztalugarni” zaprezentowane zostaną z kolei prace malarskie pochodzącej z Mikołowa malarki Agnieszki Czyżewskiej, stypendystki Ministerstwa Kultury. Czyżewska także od XVI edycji obejmie rolę kuratora kolejnych wystaw. Portowi towarzyszyć będzie także finał dwóch ogólnopolskich konkursów literackich (m.in. im. Marka Hłaski) oraz spotkanie z autorami związanymi m.in. z wydawnictwami Anagram i Duży Format. Na zakończenie imprezy zaplanowano koncert.

Port Poetycki w Chorzowie odbywa się już od 8 lat. Od początku aktywnie uczestniczą w nim także twórcy związani z Częstochową.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *