„To moje miejsce na ziemi”


POZNAJEMY DYREKTORÓW GMINNYCH OŚRODKÓW KULTURY.
Rozmawiamy z dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej – IWONĄ SKORUPĄ

Pani Dyrektor, to w Pani rękach kwitnie kultura w gminie Poczesna. Jakie kierunki jej rozwoju są dla Pani priorytetem?
– Kultura jest jednym z kluczowych obszarów życia społecznego w Gminie Poczesna. W Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej staramy się zaoferować mieszkańcom bardzo bogatą ofertę kulturalną dla wszystkich grup wiekowych: zajęcia artystyczne, teatralne, wokalne, muzyczne, taneczne, taniec towarzyski, Latino, zajęcia rekreacyjno-sportowe: aerobik, zumba, joga, szachy, tenis stołowy. W strukturach GCKIiR działa zespół folklorystyczny „Wrzosowianie” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta. Realizacja tej oferty jest możliwa dzięki współpracy ze wspaniałymi ludźmi. Otaczają mnie osoby ambitne, pełne pasji, dążące do wyznaczonych celów. Pracujemy w zgranym zespole, a to jest gwarancją sukcesu. Corocznie Gminne Centrum Kultury i Rekreacji organizuje i współorganizuje szereg imprez kulturalno-rekreacyjnych, m.in.: Syderyty, Dzień Kobiet, w ubiegłym roku Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. Bierzemy udział w konkursach, przeglądach, turniejach o zasięgu gminnym, powiatowym, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Proszę przybliżyć swoją drogę do objęcia tej funkcji.
– Urodziłam się w Tarnowie. Mój ojciec z zawodu artysta muzyk pracował w Filharmonii Częstochowskiej, wcześniej w Bydgoszczy i Olsztynie Mazurskim. Ja skończyłam Szkołę Muzyczną I stopnia – klasę fortepianu. Zanim zostałam Dyrektorem GCKIiR w Poczesnej, przez ostatnie 20 lat moje życie związane było ze sportem. Z wykształcenia jestem nauczycielem wychowania fizycznego, ukończyłam również Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu. W Gminie Poczesna pod patronatem Wójta Gminy Poczesna – Krzysztofa Ujmy działa Sportowa Liga Szkół, której przez ostatnie 10 lat byłam koordynatorem. Moją pasją zawsze były koszykówka i narty. Byłam prezesem dwóch klubów sportowych: „Wrzos” i „Warta”, współpracowałam z Ludowymi Zespołami Sportowymi w Częstochowie, w strukturach których pełniłam funkcję członka komisji rewizyjnej. Przez 20 lat prowadziłam na terenie gminy zajęcia aerobiku, w ubiegłym roku realizowałam projekt unijny z Amazonkami Częstochowskimi. Zawsze byłam orędownikiem pisania międzynarodowych projektów unijnych. Przez ostatnie 10 lat pisałam projekty w języku angielskim i realizowałam je w szkołach we Wrzosowej i Poczesnej np.: Fare – Football Against Racism in Europe. Zawsze bardzo dobrze układała mi się współpraca z Wójtem Gminy Poczesna – Krzysztofem Ujmą, który wspierał sport i kulturę. Później pojawiła się nieoczekiwana propozycja pełnienia funkcji Dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji w Poczesnej. Zostałam Dyrektorem, a praca w szybkim czasie stała się moją pasją.

Które z przedsięwzięć realizowanych w Gminnym Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji przynoszą Pani najwięcej radości i satysfakcji?
– Nasza działalność kulturalna rozwija się wielokierunkowo, wszystkie – małe lub wielkie sukcesy naszych zespołów, grup tanecznych, teatralnych bardzo mnie cieszą.

Jakie autorskie pomysły udało się Pani włączyć do kalendarza imprez Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji?
– Od dwóch lat z Gminnym Oficerem Rowerowym organizujemy dla mieszkańców Gminy Poczesna wycieczki rowerowe, które zawsze pokazują piękno i różnorodność naszej gminy. Wspólnie Częstochowskim Towarzystwem Motocyklowym udało się nam zorganizować II Ogólnopolski Rajd Motocyklowy. W wakacje organizujemy dla dzieci i młodzieży warsztaty taneczne nad polskim morzem z instruktorami tańca, które cieszą się ogromną popularnością. Wspólnie z Towarzystwem Patriotycznym Kresy organizujemy wyjazdy na Ukrainę dla dzieci i młodzieży, w tym roku planujemy również wyjazd na Litwę z ZF „Wrzosowianie” oraz wyjazdy zagraniczne do Włoch i Hiszpanii, podczas których organizujemy plenerowe warsztaty artystyczne i taneczne. Nasza grupa teatru A CO! przygotowuje spektakle teatralne, których premiery odbywają się w hali sportowej w Poczesnej i w GCKIiR. Realizujemy projekty profilaktyczne, i tak w ubiegłym roku zorganizowaliśmy nietuzinkowy koncert oraz warsztaty kreatywności dla dzieci i młodzieży, połączone z elementami najlepszego rapu i filozofii, w ramach realizacji programu profilaktycznego „Pomocna Dłoń”. Naszym gościem był Mikser.
I jeszcze muszę podkreślić, że GCKIiR w Poczesnej będzie realizować dwa nowe projekty: „1 września 1939 w kadrze młodych”, którego organizatorem jest Senator Rzeczpospolitej Polskiej Ryszard Majer. Będziemy go realizować w partnerstwie z jednostkami w Opatowie, Niegowie i w Pawonkowie. Drugi projekt: Mobilne Centrum Digitalizacji (MCD), to inicjatywa Regionalnego Instytutu Kultury (element projektu „Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury województwa śląskiego, to projekt mający na celu digitalizowanie obiektów oraz zjawisk kulturowych terenu województwa śląskiego, których nie można dostarczyć do stacjonarnych stacji digitalizacyjnych. Nie ukrywam, że to dla nas zaszczyt, że zostaliśmy wybrani do realizacji tak ważnych projektów na terenie województwa śląskiego.

Które dzieła Pani poprzedników są kontynuowane i dlaczego?
– Na pewno nadal kontynuujemy międzynarodową współpracę z Macedonią. W ubiegłym roku Gminę Poczesna reprezentował w Macedonii ZF „Wrzosowianie”. Kontynuujemy współpracę z Regionalną Radą Polskiego Komitetu Olimpijskiego z Częstochowy, z okazji Dnia Dziecka podsumowujemy naszą działalność artystyczną i prezentujemy dorobek naszych wszystkich zespołów na plenerowej scenie GCKIiR w Poczesnej. W ramach współpracy ze Starostwem Powiatowym w Częstochowie organizujemy szereg konkursów plastycznych, cieszących się ogromny zainteresowaniem: „Architektura Mojego Krajobrazu”, „Moja Mama Jest”, „Szopka Bożonarodzeniowa” oraz „Tradycyjne Ozdoby”.

Państwa perełką i wizytówką jest Zespół „Wrzosowianie”. Jak układa się współpraca z Zespołem?
– Bardzo dobrze. Wspólnie realizujemy wiele projektów z Regionalnym Instytutem Kultury w Katowicach oraz Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Częstochowie. Zespół brał również udział w projekcie polsko-litewskim „Patriotyczne impresje” oraz w projekcie „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”, realizowanym wspólnie z Kuratorium Oświaty w Katowicach i w Częstochowie. Jest to zasługa przede wszystkim wspaniałego kierownika artystycznego zespołu oraz wszystkich członków. Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie” niedawno obchodził jubileusz działalności artystycznej. Od 20 lat chroni od zapomnienia i pielęgnuje ludowe pieśni, tańce, obrzędy i zwyczaje. Popularyzuje na terenie Gminy Poczesna, w kraju i za granicą piękno i różnorodność polskiego folkloru. Wychowuje w poczuciu poszanowania historii kolejne pokolenia, przekazuje wartości które stanowią o naszej tożsamości narodowej.

W gminie działają też liczne Koła Gospodyń Wiejskich. Czy Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji ma swój udział w pobudzaniu kreatywności pań?
– Oczywiście, że tak. Gmina Poczesna w ubiegłym roku była organizatorem Regionalnych Prezentacji Tradycji Wielkanocnych, więc GCKIiR w Poczesnej zorganizowało dla Pań z KGW aż cztery edycje warsztatów rękodzieła ludowego, które poprowadziła Anna Grochowska, mieszkanka Nowej Wsi z Pracowni ARTNOVKA oraz mistrz pisankarstwa Arkadiusz Belica. Wspólnie z KGW organizujemy Dożynki Gminne oraz uczestniczymy w Dożynkach Powiatowych i Jasnogórskich. Reprezentowaliśmy również Gminę Poczesna podczas II edycji Centralnych Targów Rolniczych Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, gdzie oprócz prezentacji pań z KGW zaprezentował się ZF „Wrzosowianie”.

Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji to także edukacja. Jakie programy, projekty, konkursy udaje się Pani przeprowadzać w ramach tego obszaru? Które cieszą się największą popularnością?
– W zakresie edukacji prowadzimy dla najmłodszych zajęcia z języka angielskiego w ramach współpracy z Papaya School. Dla dorosłych prowadzimy szereg projektów unijnych z zakresu języka angielskiego i informatyki. Dla seniorów z Uniwersytetem III Wieku w Poczesnej zorganizowałam wystawę ,,Siedem Zasad Konsumenta Seniora” przy współpracy z Senatorem Ryszardem Majerem. Nasi seniorzy wzięli udział w szkoleniu informatycznym HTML 5 oraz w warsztatach interpersonalnych. Co roku organizujemy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury Regionalne Spotkania z Poezją i Prozą „Wrażliwość na słowa”. Od prawie dwóch lat realizujemy projekty unijne, m.in.: projekt „Kompetencje XXI Wieku”, regionalny program podnoszenia kwalifikacji językowych i ICT, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Wspólnie z Fundacją Orange i Stowarzyszeniem Mistrzowie Kodowania zorganizowaliśmy bezpłatne szkolenia dla pracowników ośrodków kultury i publicznych bibliotek z powiatu częstochowskiego. Jesteśmy w trakcie realizacji projektu „Adobe kwalifikacje komputerowe”. Współpracujemy z Uniwersytetem III Wieku w Poczesnej, Kołem Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Poczesnej oraz z Kołami Gospodyń Wiejskich dla których organizujemy warsztaty rękodzieła ludowego.

Praca na niwie kultury wymaga poświęceń i pochłania mnóstwo czasu. Czy udaje się Pani rozdzielić życie zawodowe od rodzinnego?
– To prawda, ale praca to też moja największa pasja. Staram się kierować zasadą, że trzeba kochać to, co się robi. W pracy moim mottem przewodnim są słowa Steve’a Jobsa: „…jedynym sposobem, by dobrze pracować, jest robienie tego, co uważasz za wspaniałe zajęcie. Praca, która jest jednocześnie pasją, może być spełnieniem Twoich marzeń”.

Czym Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji zajmuje się po pracy? Jakie ma Pani inne zainteresowania?

– Nie wiem czy jest taki czas: po pracy. Do południa pochłania nas organizacja różnych wydarzeń kulturalnych, eventów, popołudnia wypełnione są zajęciami w naszych świetlicach na terenie gminy. Zawsze jestem pod telefonem, bo zajęcia odbywają się do godziny 22. Kiedy mam wolną chwilę – moją pasją są podróże. Pasjonuje mnie kultura, sztuka i sport. Jestem częstym gościem wernisaży, teatru. Kocham piosenkę aktorską i wszystkie filmy Woody’ego Allena.

Czym dla Pani jest Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji? Co dla Pani jest najważniejsze w tej pracy?
– To moje miejsce na ziemi. Tu się realizuję, spełniam swoje marzenia. Dzięki naszej pracy możliwe jest rozwijanie zainteresowań, talentów dzieci i młodzieży. Realizujemy tu projekty, sztuki teatralne, warsztaty, konkursy, wyjazdy. Jesteśmy jedną wielką rodziną. Współpracuję ze wspaniałymi ludźmi, którzy są pasjonatami tego, co robimy wspólnie.

Jaka jest rola takiej instytucji w gminie? I jak gmina wspiera Gminne Centrum Kultury, Informacji i Rekreacji?

– W każdym zakątku Gminy Poczesna znajdują się Świetlice Środowiskowe i Wiejskie. Nasze szerokie spektrum działań stawia przed nami wyzwania organizacyjne i logistyczne. Mamy duże wsparcie samorządu Gminy Poczesna, atutem jest zrozumienie dla szeroko pojętej kultury nie tylko w kontekście bieżących potrzeb społeczności lokalnej, ale także dla jej rozwoju.

Dziękuję za rozmowę
Pytała:

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *