XVI Regionalne Forum Bibliotekarzy w Częstochowie w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych 2019


O roli bibliotek szkolnych, ich rozwoju i uwspółcześnianiu podczas XVI Regionalnego Forum Bibliotekarzy w Częstochowie rozmawiali nauczyciele bibliotekarze z Częstochowy i regionu częstochowskiego. Spotkanie odbyło się 22 października 2019 roku w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, Al. Armii Krajowej 19B, Częstochowa.

– Tym razem podjęliśmy tematykę skoncentrowaną na edukacji. Stąd zaproponowaliśmy prelekcje na temat wychowania i nauczania w bibliotece, współpracy bibliotek i instytucji edukacyjnych i rozwijania kompetencji kluczowych w bibliotece – mówi dr Renata Sowada, nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 53 w Częstochowie, jedna z głównych organizatorek Forum, którą w pracach przygotowawczych wspierała Alina Grabna. Tematykę omawiali prelegenci z: Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej, Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN „WOM”, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich i Sekcji Bibliotekarskiej ZNP.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Śląski Kurator Oświaty, Starosta Częstochowski, Prezydent Miasta Częstochowy i Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr. hab. inż. Norbert Sczygiol.
Patronat medialny objęły wydawnictwa: „Głos Nauczycielski”; „Poradnik Bibliotekarza”, „Gazeta Częstochowska”; Częstochowski Biuletyn Oświatowy” oraz „Biuletyn Edukacyjny”.
Organizatorami przedsięwzięcia były: Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Częstochowie, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Częstochowie, Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Częstochowie. Współorganizatorami były: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie, Biblioteka Publiczna im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie.
Podczas Forum nastąpiło podsumowanie tradycyjnych konkursów: Wojewódzkiego Konkursu dla Nauczycieli Bibliotekarzy „Tydzień/Miesiąc Bibliotek w obiektywie” pod patronatem Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP oraz Powiatowego Konkursu dla Uczniów „Wszystko o bibliotece” pod patronatem Prezesa Oddziału ZNP w Częstochowie.
Dlaczego Forum jest ważne i jaka idea przyświeca w tym roku? Pytamy dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej Dagmarę Bubel. W tym roku Forum poświęcone jest promocji czytelnictwa w bibliotekach. Po raz pierwszy połączone jest z kampanią informacyjną w ramach tygodnia otwierania nauki na nowe formy edukacji i czytelnictwa. To jest szczególnie istotne w tym momencie, kiedy polskie bibliotekarstwo stanęło przed dylematem czasu i przestrzeni. Współczesne biblioteki są bibliotekami hybrydowymi. Łączą tradycję z nowoczesnością. Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej współpracuje z bibliotekami szkolnymi szkół średnich. Prowadzimy szkolenia z zakresu źródeł i poszukiwania informacji i zachęcamy do czytania tradycyjnej formy książki, czyli drukowanej w papierze – mówi dyr. Bubel,
Wiceprezes Okręgu Śląskiego ZNP w Zabrzu Jolanta Jaskółka podkreśla wysoki poziom organizacyjny Forum w Częstochowie. – Podejmowana jest aktualna i interesująca problematyka dotycząca czytelnictwa i bibliotek. U nas również odbywa się Forum i współpracujemy z ośrodkami w całym województwie śląskim. Czytanie ma wybitną rolę w rozwoju dzieci. Miłość do książki i potrzebę czytania kształtuje się od najmłodszych lat, a w tym niezbędni są rodzice, dziadkowie, którzy swoim dzieciom czytają książki na co dzień – podkreśla Jolanta Jaskółka.

Na zdjęciu przewodnicząca Sekcji Bibliotekarzy przy ZNP w Częstochowie dr Renata Sowada i wiceprezes Okręgu Śląskiego ZNP w Zabrzu Jolanta Jaskółka podczas Forum Bibliotekarzy w Częstochowie

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *