Zmarł obrońca Westerplatte


10 lipca 2011 roku zmarł w Blachowni Aleksy Kowalik, 96-letni bohater II wojny światowej, jednego z ostatnich obrońców Westerplatte 1939 roku. Na jego pogrzeb, który odbył się na cmentarzu przy parafii Najświętszego Zbawiciela, nie pofatygował się ani szef MON Bogdan Klich (51 l.), ani żaden z jego zastępców.

Urodzony 23 lipca 1915 r. we wsi Łobodno w powiecie częstochowskim. Syn Szymona i Antoniny. Ukończył cztery oddziały szkoły powszechnej. Przed powołaniem do wojska pracował na roli.
Czynniej służbę wojskowa odbywał w latach 1938-1939 w 77. Pułku Piechoty Legionów w Lidzie. Stamtąd został skierowany na Westerplatte 31 lipca 1939 r. W czasie obrony obsługiwał działko ppanc. To on celnym trafieniem doprowadził do eksplozji cysterny, którą Niemcy chcieli przepchnąć na polskie pozycje. Został ranny. W niewoli jenieckiej (nr jeńca 2187) w Prusach Wschodnich pracował w niemieckich gospodarstwach rolnych. Podczas mroźnej zimy z 1940/1941 r. data o sobie znać zadawniona rana z Westerplatte. Kula pozostawiona po zranieniu nogi została usunięta dopiero przez lekarza obozowego, którym był kpt. Mieczysław Słaby, lekarz z Westerplatte. Po wyzdrowieniu odesłany do pracy do innego majątku niedaleko Luksemburga. Tam pracował do końca wojny. Po wkroczeniu armii amerykańskiej w kwietniu 1945 r. jeńców skoszarowano.
Na początku 1947 r. powrócił do Polski. Po trzech latach ożenił się i zamieszkał z teściami. Do 1971 r. oboje małżonkowie pracowali na dwuhektarowym kawałku ziemi. W październiku podjął pracę zarobkową w Zakładzie Elektro-Metalurgicznym “Blachownia” w Blachowni jako wartownik straży przemysłowej. W 1981 r. przeszedł na emeryturę. Rentę inwalidy wojennego otrzymał dziewięć lat później. Nominację na stopień ppor. w stanie spoczynku – w 1989 r. W Blachowni Kowalikowie mieszkają z rodziną córki Jadwigi; mają wnuki. Cztery córki pozakładały własne rodziny.
Odznaczenia: Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Srebrny Krzyż Orderu VM (1989), Odznaka Honorowa Związku Kombatantów RP i BWP.
W 1999 roku wręczono mu tytuł honorowego obywatela Gdańska za obronę Westerplatte. Z ponad 200-osobowej załogi Westerplatte żyje dzisiaj dwóch obrońców.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *