O przesileniu wiosennym rozmawiamy z doktor Ewą Grochowiną, pediatrą z Poradni Lekarskiej “Wrzosowiak” w Częstochowie
– Czy medycyna definiuje przesilenie wiosenne?
– Przesilenie wiosenne nie ma definicji czysto medycznej. Określa się je jako dysfunkcję całego organizmu.
– Jakie są przyczyny przesilenia wiosennego?
– Przesilenie wywołane jest zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Różnice temperatur i mała ilość słońca wpływają źle na samopoczucie wielu osób. Wówczas, po zimie, wyczerpane są zasoby energetyczne ustroju, a nie jesteśmy w stanie wytworzyć szybko mechanizmów obronnych i następuje całkowity “dołek” organizmu.
– Czym się objawia?
– Ogólnym osłabieniem organizmu, apatią, brakiem apetytu. Jesteśmy w tym okresie bardziej senni, drażliwi, niechętnie wykonujemy swoje obowiązki i ogólnie miewamy złe samopoczucie.
– Czy dopada to każdego z nas?
– To wszystko zależy od ogólnego stanu zdrowia człowieka. Jeden bardziej odczuwa przesilenie, drugi mniej. Jeśli ktoś ma duże zasoby witalne jest mniej podatny. Bardziej narażone są osoby chorowite i te, które się źle odżywiają. Skutki przesilenia widoczne są szczególnie u osób starszych i dzieci. Natomiast ludzie w sile wieku jakoś sobie z tym radzą.
– Jak zapobiegać tej dysfunkcji?
– Zalecane jest zwiększenie aktywności fizycznej, a przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu. Należy zwiększyć również podaż preparatów witaminowych. Najlepiej spożywać kompleks witamin i minerałów. Trzeba pamiętać także o urozmaiconym jedzeniu. Wówczas staniemy się bardziej odporni na infekcje i samopoczucie również się poprawi.
– Często przesilenie wiosenne kojarzy się z depresją. Gdy u kogoś przedłuża się złe samopoczucie, często mówi się, że jest on w stanie depresji.
– Nie można mylić przesilenia wiosennego z depresją. Przesilenie wiosenne jest związane z fizycznym osłabieniem, a depresja z psychicznym. Chociaż objawy są podobne i często łączą się. Gdy ktoś ma depresję, w okresie przesilenia wiosennego objawy mogą się bardziej nasilać i uzewnętrzniać. Osoby znerwicowane są bardziej podatne na złe nastroje, brak koncentracji, znużenie, apatię itp.
– Czy przesilenie wiosenne może być groźne?
– Wszelkiego rodzaju awitaminozy i nieodpowiednie odżywianie mogą doprowadzić nie tylko do częstych infekcji układu oddechowego, ale również do anemii.
– Na jaki okres przypada przesilenie wiosenne?
– Najczęściej przypada na okres trzech miesięcy: marzec, kwiecień, maj, ale wszystko zależy od czynników atmosferycznych. W tym roku, kiedy w marcu jest ostra zima, przesilenie na pewno się opóźni.
ANNA KNAPIK-BEŚKA