Tegorocznej, 24. Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie towarzyszyły szesnaste już Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Od 4 do 6 września 2015 roku estradę folkloru wypełniły występy wspaniałych zespołów z kraju i zza granicy.
Festiwal tradycyjnie zainaugurował popis naszego rodzimego Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”. Po czym na scenie prezentowali się: Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”, Zespół Pieśni i Tańca „Kłomnickie Płomyczki”, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”, Zespół Folklorystyczny Ziemi Lelowskiej, Zespół Regionalny „Białcanie” Zespół Regionalny „Wisła”, Góralski Zespół „Wiyrchowianie”. Wystąpiły także zagraniczne grupy, które po raz pierwszy zaprezentowały się w Częstochowie: Zespół „Caci Vorba”, specjalizujący się w żywiołowej muzyce, będącej mieszanką muzyki cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej oraz zespół „Sutari”, którego repertuar powstaje w dużej części w oparciu o ludowe pieśni polskie i litewskie.
Tę olbrzymią dawkę witalności energii i kolorów zapewniły organizacyjnie dwie częstochowskie instytucje: Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” i Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.
Ponadto ciekawą propozycją Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie, przygotowaną w ramach Krajowej Wystawy Rolniczej, jest wystawa płaskorzeźb z zakresu sztuki ludowej o tematyce dożynkowej ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, którą można podziwiać od 4 do 16 września br. – Tą ekspozycją chcieliśmy podkreślić ważność polskiej dożynkowej tradycji. Dożynki są zwieńczeniem żniw, ciężkiej pracy rolnika; ich kultura sięga XVI wieku. Wystawione prace pokazują zwyczaje rolników oraz ich kolejne prace na polu – od zasiewu po zbiór. Ich zwieńczeniem są radosne obchody dziękczynne, wykonanie pięknych wieńców dożynkowych i złożenie ich w kościele i u bogatego gospodarza. Prace pokazują rolników zadowolonych i spełnionych, bo naturalnym jest po ciężkiej pracy cieszyć się. Są dziełami wysoko artystycznymi. Chcemy poprzez Regionalny Ośrodek Kultury kultywować i przybliżać piękno polskiej kultury i tradycji, stąd stała współpraca ROK-u z różnymi instytucjami kulturalnymi w naszym, częstochowskim regionie, ale również z innych części naszego kraju – mówi dyrektor ROK-u, Małgorzata Majer.
Wernisaż wystawy ubogacili swą muzyką uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Częstochowie: Małgorzata Kluska z klasy Jolanty Mulszanowskiej, przy akompaniamencie Michała Ostalskiego; Mikołaj Konieczniak z klasy Aleksandry Nabiałek i Maria Belica z klasy Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy.
UG