XIX FESTIWAL GAUDE MATER


1 maja rozpoczyna się XIX edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Organizatorzy przygotowali ponad 30 imprez: koncertów, wystaw plastycznych, spektakli i wykładów, z udziałem 630 artystów z 18 krajów – Austrii, Bułgarii, Cypru, Iranu, Izraela, Japonii, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Rumunii, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Festiwal koncertami nawiąże do rocznic kompozytorskich: dwustulecia śmierci Józefa Haydna, dwustulecia urodzin Feliksa Mendelssohna Bartholdiego, a przy okazji do 5-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zainauguruje go koncert w Kościele Seminaryjnym. – Będzie to projekt polsko-austriacki „Oratorium Stworzenie świata”, przygotowany z okazji dwusetnej rocznicy śmierci Józefa Haydna. Wystąpi w nim 13 muzyków z 13 krajów świata. Na finał przygotowaliśmy „Oratorium Paulus” Feliksa Mendelssohna Bartholdiego. To projekt Filharmonii Częstochowskiej, z udziałem naszej orkiestry, którą poprowadzi częstochowianin Tomasz Bugaj – mówi dyrektor Festiwalu Małgorzata Nowak.
W obecnej edycji jak zawsze nie zabraknie propozycji spoza naszego kręgu kulturowego. Dyrektor Nowak szczególnie podkreśliła koncerty z udziałem artystów z Iranu (zespół Mezrab i Salar Aghili) z muzyką perską oraz chorał gregoriański – wystąpi tym razem żeński Scholi Gregoriańskiej Mediae Aetatis Sodalicium z Włoch oraz staroobrzędowcy z Syberii. – To niezwykły chór. W liturgii i w muzyce zespół zatrzymał się w XVII wieku. Nie śpiewają z nut, sposób śpiewu przekazują drogą ustną – kontynuuje Nowak.. – Ciekawym koncertem będzie muzyka cerkiewna, kiedy usłyszymy „Całonocne czuwanie op. 37” Siergieja Rachmaninowa w wykonaniu 60-osobowego Ukraińskiego Narodowego Chóru Akademickiego „Dumka” pod dyrekcją Jewhenia Sawczuka. O ten chór zabiegaliśmy od kilku lat – dodaje M. Nowak.
Dużym wydarzeniem będzie koncert Jana Garbarka, jednego z najsłynniejszych saksofonistów jazzu, któremu towarzyszyć będzie męski kwartet wokalny The Hilliard Ensemble, z którym w 1994 roku nagrał płytę „Officium”.
Poza głównym nurtem festiwalu realizowana będzie po raz pierwszy „ETNO’C”. – Nie ukrywam, że jest ona skierowana do młodych ludzi, których chcemy przyciągnąć do Festiwalu – mówi Nowak. ETNO’C to bezpłatny projekt wielokulturowy z trzema wieczorami – Indiański w Miejskiej Galerii Sztuki, Afrykański w Kubie Jazzowym Paradoks i Bałkański w Galerii Teatru from Poland. Towarzyszyć im będzie maraton filmowy w Ośrodku Kultury Filmowej.
W roku przed chopinowskim szczególnie ważnym wydarzeniem będzie prezentacja nieznanych dotąd kompozycji nauczyciela Fryderyka Chopina – Józefa Elsnera, konfratra klasztoru jasnogórskiego. Utwory te są przechowywane w archiwach paulińskich na Jasnej Górze. Tym koncertem festiwal będzie świętował 240. rocznicę urodzin Józefa Elsnera.
Na Festiwalu nie zabraknie częstochowskich akcentów. Podczas Inauguracji Liturgicznej Festiwalu, w prawykonaniu Missa sollemnis. Hommage a Josquin des Pres Stanisława Moryto wystąpi sopranistka Anna Lasota. Dyrygował będzie ks. Kazimierz Szymonik. Dyrektorem artystycznym austriackiej orkiestry Morphing Vienna Chamber Orchestra jest Tomasz Wabnic, a kierował nią będzie młody Michał Dworzyński, który do Częstochowy przyleci z Londynu. W koncercie muzyki włoskiego baroku na skrzypcach barokowych zagra Judyta Wrona-Tupczyńska (kierownik artystyczny). Koncertem finałowym z okazji obchodów Roku św. Pawła w 200 rocznicę urodzin Felixa Mendelssohna-Bartholdiego dyrygował będzie Tomasz Bugaj. Część koncertów prowadzić będzie Beata Młynarczyk.
Festiwal kosztował będzie 1 mln zł, z czego 250 tys. wykłada Miasto. Reszta pochodzi z innych źródeł, m.in. z Ministerstwa Kultury, Urzędu Marszałkowskiego, sponsorów i sprzedaży biletów.

Niebawem w Empiku pojawi się płyta nagrana podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu na której znalazły się utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta, a wśród nich premiera światowa nagrania Aria Jesu dulcis memoria znalezionego w archiwach Jasnej Góry. Wykonawcą jest Morphing Vienna Chamber Orchestra.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *