Częstochowska Galeria „Of Art” prezentuje (do 7 marca br.) kolejną, zajmująca wystawę. Tym razem są to prace częstochowskiej artystki Ilony Cieślak z cyklu „Kadr”, będące reminiscencją jej pobytów w Kluczborku i niedaleko położonej miejscowości Byczyna.
– To wyjątkowe, piętnastowieczne miasto, któremu prawa miejskie nadał Byczynie król Henryk Brodaty, do dzisiaj otoczone średniowiecznymi murami. Posiada wiele cennych zabytków. Niestety, te drogocenne pomniki historii zaczynają niszczeć, bo Ministerstwo Kultury nie wpisało miasteczka na listę zabytków kultury – mówi artystka, pasjonatka historii.
Ilona Cieślak kocha malować. Czyni to od urodzenia, a kolejna jej wystawa dowodzi, że z nieustającym sukcesem. W obrazach wykonanych techniką akrylu za pomocą zwykłej murarskiej szpachli malarka zatrzymuje w ramach niepowtarzalny urok średniowiecznych zabytków. Zaprasza odbiorców do kontemplacji malowniczego powabu okolic Kluczborka. Podczas wspólnej z artystką wędrówki możemy zatopić wzrok w gęstwinie tajemniczej zieleni i toni lustra wody; nasycić się kadrem barokowego kościoła, renesansowych kamienic i zaułków; intensywnością koloru i pięknem historycznej architektury.
Ilona Cieślak jest absolwentką Liceum Plastycznego w Częstochowie i Akademii im. Jana Długosza, dyplom uzyskała w pracowni prof. Włodzimierza Kuleja. Ponadto ukończyła studia podyplomowe – muzealnictwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźba, ceramiką i fotografią. Jest członkiem ZPAP w Częstochowie i ZPAP Polskiej Sztuki użytkowej w Opolu. Na swoim koncie ma kilkanaście wystaw indywidualnych w Częstochowie, w regionie częstochowskim oraz w Opolu i Gliwicach, a także udział w kilkunastu wystawach zbiorowych w Polsce. Artystka ceni historyczne malarstwo Jana Matejki, emocjonalny symbolizm Jacka Malczewskiego oraz wyrazistych kolorystycznie kapistów: Jana Cybisa, Haliny Rudzkiej-Cybisowej, Tytusa Czyżewskiego czy Jana Szancenbacha Z częstochowskich artystów ma wiele uznania dla przedstawiciela młodego pokolenia Bartosza Frączka, ze starszych twórców – Anny Wawrykowicz-Żakowicz, Adeli Wiśniewską, Tomka Mana.
URSZULA GIŻYŃSKA