Nowa placówka dla chorych na nowotwory
6. czerwca br. swoją obecność w Częstochowie zainaugurowała Akademia Walki z Rakiem. Mieści się przy pl. Bohaterów Getta 1/3. Rozmawiamy z psycholog Marzeną Bulą-Podchorską, jedną z inspiratorek powstania placówki.
Jak doszło do powołania Akademii?
– Inicjatywa wyszła od Fundacji “Światło” z Torunia, gdzie Akademia funkcjonuje już od roku. Idea wywodzi się z ruchu hospicyjnego. Nasze doświadczenia wykazały, że chorym na raka i ich rodzinom wsparcie psychologiczne potrzebne jest od momentu, gdy dowiadują się o chorobie. Padają wówczas pytania: dlaczego ja? co dalej? jakie rokowania? Chorzy w hospicjum opowiadali nam o swoim osamotnieniu w takich chwilach, a przede wszystkim o problemach psychicznych i strachu.
Czy do tej pory nikt im nie pomagał?
– Według naszej wiedzy do tej pory chorzy na nowotwory pozostawali bez wsparcia psychologicznego. Chorzy mogli liczyć jedynie na pomoc w hospicjum Takiej placówki nie było w Częstochowie, ba nie było nawet w całym województwie śląskim. Akademia ma wypełnić tę niszę. Jesteśmy piątą po Toruniu, Gdańsku, Szczecinie i Poznaniu, placówką w Polsce.
Kto może liczyć na pomoc Akademii?
– Zgłaszać się mogą wszyscy, którzy odczuwają potrzebę wsparcia psychologicznego. Optymalnym jest by chorzy przychodzili do nas jak najszybciej po potrzymaniu diagnozy.
Na czym będzie polegała pomoc?
– Po pierwszych rozmowach z psychoonkologiem (psycholog kształcony wyłącznie pod kątem pomocy chorym na nowotwory – przyp. red.) chorzy będą kwalifikowani do grup terapeutycznych, bądź na terapię indywidualną. Każda grupa spotykać się będzie raz w tygodniu przez 12-15 tygodni. Równolegle odbywać się będą spotkania dla rodzin chorych, czyli grupy wsparcia dla całej najbliższej rodziny, oraz terapia indywidualna. Pomiędzy sesjami terapeutycznymi będzie prowadzona terapia zajęciowa z choreoterapii (leczenia tańcem), muzykoterapii, arteterapii (terapia manualna), aromaterapii, gimnastyki usprawniającej oraz joga dla osób z chorobą nowotworową. Chorzy otrzymają pełne wsparcie psychologiczne, informacyjne, medyczne, a nawet duchowe. W ramach rozmów indywidualnych, porad, spotkań grup wsparcia, wieczorów dyskusyjnych chorzy zyskają racjonalną wiedzę o mechanizmach choroby oraz umiejętność radzenia sobie w walce z rakiem. Chcemy szukać wspólnie odpowiedzi na pytania, jak wyrwać człowieka ze stanu beznadziejności? Jak pobudzić siły życiowe chorego? Jak przestać się bać? Co nadaje sens i znaczenie mojemu życiu? Co mogę zmienić w moim życiu? Chorzy spotkają się z terapeutami, lekarzami, pielęgniarkami, pracownikami socjalnymi, fizjoterapeutami i innymi chorymi. Prócz wsparcia psychicznego członkowie Akademii będą mogli liczyć na wizytę rehabilitanta w domu i masaż oraz spotkanie z innymi specjalistami np. wizażystą lub dietetykiem. Ponieważ chorzy często nie wiedzą, co im prawnie przysługuje, na co mogą liczyć, zapewnimy im również wsparcie prawno-socjalne, które ułatwi dotarcie chorym do różnych źródeł pomocowych.
To ogromny plan, duże wyzwanie.
– Ideałem dla nas będzie, gdy Akademia Walki z Rakiem stanie się swoistym pogotowiem psychologicznym, z szeroką ofertą terapeutyczną i informacyjną. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pomocy poprawi się jakość życia chorych, nabiorą sił do dalszej walki z chorobą i ich leczenie konwencjonalne przyniesie lepsze efekty.
Co musi zrobić pacjent, by zostać członkiem Akademii?
– By skorzystać z pomocy Akademii nie potrzeba żadnego skierowania. Wystarczy zadzwonić pod numer tel. (034) 365-54-09 w celu umówienia się ze specjalistą. Pełna oferta dla pacjentów jest nieodpłatna. Wszyscy pracownicy Akademii przeszli gruntowne szkolenia pod kątem pomocy chorym na raka. W przeważającej większości są wolontariuszami.
Dziękuję za rozmowę
URSZULA GIŻYŃSKA