Wynalazcy z Politechniki Częstochowskiej


Studenci z koła naukowego Politechniki Częstochowskiej zaprezentowali swój wynalazek – łazik marsjański. Projekt weźmie udział w konkursie University Rover Challenge 2015, który odbędzie się w dniach 28 do 30 maja w bazie Mars Desert Research Station w Hanksville w Stanach Zjednoczonych.

Na konkurs łazik „Infinity” jedzie po raz drugi, ale w ulepszonej wersji. W ubiegłym roku w konkursie URC 2014 projekt zajął 10. Autorami najnowszego prototypu są studenci z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki: Maciej Pierzgalski, Piotr Ptak, Piotr Szczyrba i Tomasz Zając (lider zespołu) – członkowie Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn Politechniki Częstochowskiej. Łazik przygotowali pod kierownictwem dr. hab. inż. Dawida Cekusa prof. PCz. Środki finansowe na budowę, jak i udział w konkursie URC 2015 uzyskali w ramach projektu „Generacja Przyszłości 2013”, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Unię Europejską.
Z innowacyjnych działań studentów dumna jest rektor PCz prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron. – Ogromną radością dla nauczycieli akademickich są sukcesy studentów. Okazuje się, ze łączenie wiedzy z ogromną pasją powoduje, że wyniki są znaczące, również w ocenie światowej. Uczelnia wspomaga działalność kół naukowych, które stają się płaszczyzną rozwoju i samorealizacji dla studentów, ale także i nauczycieli. Dbamy o bazę dydaktyczną i wspieramy aplikowanie o środki na projekty – mówi prof. dr hab. Maria Nowicka-Skowron.
Do konkursu zgłosiły się 44 drużyny z całego świata, w tym 8 drużyn z Polski.; zakwalifikowano 23 drużyny, w tym 5 z Polski. Pojazd przejdzie cztery zadania: przejazd terenowy, wyszukiwanie próbki i jej analizę, pomoc astronaucie oraz serwisowanie sprzętu. Dodatkową konkurencją jest prezentacja zbudowanego łazika. – Pierwszą wersję łazika, w ubiegłym roku, opracowaliśmy około siedem miesięcy, obecną przez trzy. Łazik testowaliśmy na terenie Uczelni, w miejscu prowadzenia przebudowy Wydziału. Do podjęcia realizacji projektu zainspirowało nas zwycięstwo uczelni z Białegostoku, pomyśleliśmy, że Politechnika Częstochowska nie może być gorsza – mówi dr. hab. inż. Dawid Cekus.
– Urządzenie jest ulepszone i liczymy, że i w tym roku nasz wynalazek zyska uznanie jury komisji. dodaje dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol.
Projekt łazika powstawał w programach SolidWorks oraz NX. Wyposażony jest on w sześć kół (8 calowe opony terenowe na felgach wykonanych z poliamidu), z których każde ma niezależny napęd (silniki z przekładnią). Łazik jest w stanie osiągnąć prędkość maksymalną 8 km/h. W celu zmniejszenia masy łazika do jego budowy wykorzystano aluminium cięte laserowo. Całkowita waga w pełni wyposażonego łazika to około 43 kg. Łazik jest wyposażony w uniwersalny manipulator napędzany siłownikami elektrycznymi. Udźwig maksymalny manipulatora to 5 kg. Chwytak manipulatora pozwala podnosić różnego rodzaju obiekty, a także umożliwia pobieranie próbek gleby. Cały łazik jest zasilany dwoma akumulatorami o łącznej pojemności 10 Ah i może pracować dłużej niż jedną godzinę, bez obawy utraty zasilania. Łazik jest sterowany zdalnie, wyposażony w kilka kamer, z których obraz przesyłany jest do komputera drogą radiową, co pozwala na jego kontrolę w odległości większej niż 1 km. Ponadto aby poruszać się w nieznanym terenie używany jest GPS, który współpracuje z magnetometrem.

Foto: Grupa studentów, którzy opracowali projekt łazika wraz z dr. hab. inż. Dawidem Cekusem (pierwszy od prawej) i łazik marsjański.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *