Czy częstochowska firma Wilga zajmująca się techniką grzewczą, sanitarną i instalacyjną może konkurować z wielkimi sieciami handlowymi? Jest o tym przekonany Włodzimierz Skalik, prezes Zarządu Wilgi.
Grupa finansowa Instal-Konsorcjum, w której jest zrzeszona Wilga, podpisała w końcu tego roku umowę objęcia udziałów w EDT GmbH reprezentującą największą w Europie organizację handlu hurtowego w sektorze techniki grzewczej, instalacyjnej i sanitarnej. – Mając tak duże możliwości nabywcze, jesteśmy w stanie produkować własne produkty wysokiej jakości na masową skalę – zapewnia Włodzimierz Skalik.
Firma Wilga powstała 20 lat temu. Włodzimierz Skalik, prywatnie pasjonat lotnictwa, znakomity pilot sportowy zaczynał w niej sam, z pomocą żony Małgorzaty. Swoją fascynację lotnictwem „przemycił” do biznesu. Samolot, na którym zdobył najwięcej tytułów, mistrzostwa świata, Polski, to samolot polskiej konstrukcji – Wilga. Stwierdził, że to dobry pomysł na nazwę firmy. Wilga stopniowo się rozwijała. Zmieniała profil działalności wraz z przekształcającym się rynkiem.
Siedziba Wilgi znajduje się w Częstochowie, gdzie mieści się też centralny magazyn, służby logistyczne, księgowość, ale firma działa też na innych rynkach: w Kielcach, Radomsku, Gliwicach i Katowicach. Zatrudnia obecnie kilkudziesięciu pracowników, a jej roczne obroty sięgają 40 mln zł. Wilga jest jedną z najstarszych firm w Instal-Konsorcjum – grupie finansowej, skupiającej 26 hurtowni instalacyjnych z całej Polski, która zaopatruje się u czołowych dostawców w kraju i w Europie. Odbiorcami Wilgi są firmy wykonawcze, budowlane, które docierają do indywidualnego klienta i cenią sobie wysoką jakość produktów w połączeniu z niewygórowaną ceną.
Instal-Konsorcjum od kilku lat prowadziło rozmowy o współpracy z kilkoma dużymi europejskimi sieciami handlowymi. W końcu br. podpisało umowę objęcia udziałów w EDT GmbH reprezentującą największą w Europie organizację handlu hurtowego w sektorze techniki grzewczej, instalacyjnej i sanitarnej. EDT działa w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Belgii, Czechach, Słowacji, na Węgrzech i w Rumunii. Roczne obroty tej grupy sięgają 5 mld Euro.
– Tego typu sieć jak EDT GmbH pozwala na współpracę z częścią największych dostawców europejskich. Daje możliwość łączenia siły zakupowej – tłumaczy Włodzimierz Skalik. – Postrzegani jako duży partner jesteśmy w stanie więcej zamówić, co skłania dostawców do oferowania korzystniejszych warunków, a to z kolei pozwala na lepszych warunkach obsłużyć naszych klientów. Umożliwia to wzbogacenie naszej oferty o produkty, które są dostępne w sieci EDT GmbH na podstawie indywidualnych kontraktów.
Już wkrótce na polskim, w tym także częstochowskim, rynku pojawią się produkty instalacyjne, grzewcze i sanitarne pod marką Concept znaną w Europie – świetnej jakości, pochodzących z fabryk o uznanej renomie, a o cenie, która nie nadszarpnie kieszeni klientów. Ich sprzedaż jest powiązana z kompetentnym doradztwem i profesjonalnym montażem przez wykwalifikowane firmy instalacyjne. Tych produktów nie znajdzie się w marketach budowlanych.
– Jesteśmy w stanie zamówić u producentów, którzy spełniają nasze oczekiwania, wyroby według określonych przez nas parametrów. A znając potrzeby rynku, wręcz o specjalnych cechach, którymi zadowolimy naszych klientów – podkreśla prezes Zarządu Wilgi. – Mając tak dużą siłę nabywczą, jesteśmy w stanie produkować własne wyroby na masową skalę. Możemy zlecić na wyłączność produkty, które będą miały cechy, jakich sobie zażyczą klienci.
A to daje możliwość konkurowania nawet z wielkimi marketami budowlanymi i jest szansą na dalszy rozwój Wilgi będącej znaczącym pracodawcą na częstochowskim rynku. To też okazja do czerpania z doświadczeń europejskich kontrahentów. Pracownicy Wilgi w grudniu br. odbyli podróż do Austrii i na Węgry, gdzie poznali nowoczesne rozwiązania logistyczne i rozmawiali o wprowadzeniu nowych produktów do oferty firmy.
(kon)