WARSZTATY EKOLOGICZNE


Nad problem: Co z odpadami? Zastanawiali się uczestnicy warsztatów ekologicznych, zorganizowanych przez szkolne koło LOP w IX LO im. c. K. Norwida i Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole, pod kierunkiem nauczycielki przyrody Barbary Wcześniak.

Wykład dr. Krzysztofa Rećko z Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej unaocznił jak wiele jeszcze trzeba w Polsce zrobić, by dostosować gospodarkę odpadami do standardów europejskich. – Większość składowisk nie spełnia wymogów ekologicznych, a wzrasta ilość odpadów przemysłowych i komunalnych, w tym zakwalifikowanych jako niebezpieczne – mówił prelegent. Zwracał uwagę na konieczność wdrażania nowych proekologicznych technologii do neutralizowania odpadów oraz maksymalne ich wykorzystanie wtórne.
Bardzo interesujący przekaz informacyjny przedstawili uczniowie Norwida z klasy II c w scence pt. „Recykling”, przygotowaną pod kierunkiem nauczycielki biologii Barbary Kieszczyńskiej oraz ich młodszych kolegów z klasy I c „Czy nie ma rady na odpady”. W prezentacji drugiej szczegółowo wyłuszczyli zasady segregacji odpadów. Ich lista jest spora, ale tym bardziej należy podchodzić do ich selekcji z zaangażowaniem i pietyzmem. Dla dobra nas wszystkich. – Tego typy spotkania są niezbędne. Nasza planeta ulega coraz większej degradacji. Jeśli rówieśnicy będą proekologiczne treści przekazywać rówieśnikom to da to lepszy efekt. Myślenia o dobru dla Ziemi trzeba uczyć od najmłodszych lat – mówi nam Marta Dziedzina z klasy II c. Jednocześnie podkreśla, że również wpływają na swoich rodziców. – Uprzykrzamy im życie, by segregowali odpady. I zwracają na to uwagę – dodaje.
Podczas warsztatów powiedziano również o utylizacji odpadów w częstochowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym. Wykład wygłosił zastępca dyrektora Jerzy Guła.
Spotkanie zakończono scenką edukacyjną „Z wizytą u rodziny Mikołowskich”.
Konferansjerkę z wdziękiem poprowadziły siostry bliźniaczki Justyna i Karolina Borowieckie z klasy I c.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *