W ROCZNICĘ “BURZY”


ZŁOTY POTOK

Zarząd Okręgu ŚZŻAK w Częstochowie był organizatorem uroczystości upamiętniających 58. rocznicę udziału II batalionu 27. pp AK, pod dowództwem kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. “Ponury” w akcji “Burza”.
Do Złotego Potoku, gdzie w miejscowym kościele odbyła się Msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego przybyli licznie okoliczni mieszkańcy, a wśród nich byli żołnierze AK. Poczty sztandarowe wystawili: Zarząd Okręgu w Częstochowie, koła AK z Myszkowa oraz Lelowa, a także Antykomunistyczny Związek Więźniów Politycznych, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, jak również Bataliony Chłopskie.
W uroczystości uczestniczył, po raz pierwszy, poczet sztandarowy z miejscowości Piasek, który reprezentował tamtejsze gimnazjum, noszące od niedawna imię Armii Krajowej. Sztandar ufundował szkole Zarząd Okręgu AK w Częstochowie. Honorowa asysta sztandaru podczas oficjalnych uroczystości jest nie lada wyróżnieniem dla osób stanowiących ów poczet. Piękny przykład przywiązania dla sztandaru daje, przez ponad 10 lat jego chorążym, były żołnierz Podziemnego Państwa Polskiego – dziś 78-letni kombatant por. Jan Kubicki – członek Zarządu Okręgu AK w Częstochowie, który bez względu na pogodę każdego roku uczestniczy w ponad 120 religijno-patriotycznych uroczystościach.
I właśnie Jan Kubicki dokonał symbolicznego aktu przekazania młodemu pokoleniu zaszczytu prymatu. Od tej chwili poczet sztandarowy z Gimnazjum im. Armii Krajowej z Piasku stanął na czele kolumny sztandarowej. Na frontonie historycznej dla AK z lat wojny świątyni widnieją dwie tablice z nazwiskami żołnierzy Armii Krajowej, którzy walcząc z wrogiem złożyli na ołtarzu Ojczyzny swe młode życie.
Zgodnie ze zwyczajem wojskowym dla oddania czci tym, którzy zginęli proboszcz miejscowej parafii ks. Józef Kordas oraz ks. prof. Ksawery Sokołowski stając u progu kościoła zaprosili przybyłe poczty sztandarowe do wspólnej z parafianami modlitwy. Na czele kolumny szli młodzi członkowie pocztu, gimnazjaliści Robert Leśniak – chorąży pocztu oraz Alicja Borowik i Anna Marcjanek.
Ks. prof. K. Sokołowski w homilii dokonał wykładni znaczenia słów – Nauka, Ojczyzna, Cnota oraz Bóg, Honor, Ojczyzna, którymi w swym żołnierskim życiu kierowali się przybyli do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Stawiając za wzór bohaterskie postawy żołnierzy AK, którzy z narażeniem życia stawali w obronie godności naszego narodu wskazywał na ich bezinteresowność. Zapłatą miała być wolność i niezawisłość Polski, która przyszła jednak dopiero niemal 50 lat później. Duszpasterz nawoływał do szanowania poniesionych przez żołnierzy AK ofiar i wyrzeczeń. Nauczał jak poprzez pogłębianie wiary, poprzez miłość do Boga kształtować miłość do Ojczyzny. Po zakończeniu Mszy św. wiceprezes Zarządu Okręgu ŚZŻAK w Częstochowie por. Miron Gospodarek podziękował miejscowej ludności za liczne uczestnictwo w uroczystości. Szereg ciepłych słów do kombatantów skierował także ks. proboszcz zapraszając na przyszły rok.
W dalszej części uroczystości uczestnicy zebrali się przy pomniku (skalnym, przydrożnym ostańcu) będącym świadkiem wymarszu żołnierzy Armii Krajowej z pomocą walczącej Warszawie. W imieniu Zarządu ŚZŻAK kwiaty złożyli – prezes Edward Otrębski oraz członek Zarządu Władysław Guździk. Przy pomniku śpiewano żołnierskie i partyzanckie piosenki. O stoczonych z Niemcami bitwach i potyczkach mówił oficer II batalionu 27. pp AK por. Tadeusz Janczak. Na zakończenie przeprowadzono apel poległych. W ciągu minionego na zawsze odeszli: prezes Zarządu Okręgu por. Jan Walaszczyk oraz ks. dr Stefan Mizera, wieloletni kapelan Armii Krajowej.

TADEUSZ GAŁECKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *