“W kręgu ojczyzny-polszczyzny”


XIII Salon Artystyczny Gimnazjum nr 18 w Częstochowie

2006 rok Senat uchwalił Rokiem Języka Polskiego. Uznano bowiem, że kultywowanie pięknej mowy polskiej pozwoli nam zachować tożsamość kulturową we wspólnej Europie

Gimnazjum nr 18 włączyło się w ogólnopolski projekt. Nauczyciele i uczniowie, by pokazać polszczyznę w jej bogactwie i różnorodności, zrealizowali specjalny projekt edukacyjno-artystyczny. Patronowały mu słowa Franciszka Ksawerego Dmochowskiego: “A nade wszystko szanuj mowę ojczystą. Nie znacz języka swego hańbą oczywistą”.
Zrealizowano wiele pomysłów, m.in. konkurs plastyczny: “Mikołaj Rej – człowiek poczciwy”. Zbadano także stan języka polskiego wśród uczniów. Przeprowadzona ankieta dała sporo do myślenia i zapaliła lampkę ostrzegawczą, gdyż okazało się, że wulgaryzmy są powszechnie używane przez młodzież również w szkole. Kolejnym przedsięwzięciem były konkursy dla uczniów i nauczycieli “Mistrz ortografii”. Wśród uczniów największym znawcą zawiłości ortograficznych okazał się Tomasz Stefanii. Niespodzianką zakończyły się zmagania pomiędzy pedagogami. Z tekstem przygotowanym przez polonistę najlepiej uporali się biolodzy – Ewa Skwara i Edyta Blachnicka oraz geografowie – dyr. szkoły Henryka Sikora, Grażyna Wyrwisz-Frajer i Tomasz Mirowski.
Ważnym działaniem był międzyszkolny konkurs literacki “Radość pisania”, inspirowany wierszem Wisławy Szymborskiej. Jego uczestnicy podjęli trud odpowiedzi na pytanie, czy śmiertelny twórca jest w stanie uczynić świat nieśmiertelnym. Jak podkreśliła przewodnicząca jury konkursu polonistka Teresa Kokoszka, wszystkie 38 nadesłanych prac było napisanych z dużym znawstwem języka polskiego i zasad reguł literackich, toteż wybór najciekawszych nie był prosty. Nagrody zwycięzcom konkursu wręczono podczas spotkania w Salonie. Wyróżnienia otrzymali Anna Kulisińska z Olsztyna, Martyna Mulica z Państwowej Szkoły Muzycznej w Częstochowie i Izabela Garus z Gimnazjum nr 18. Trzecie miejsce zajęli Katarzyna Kamińska z Zespołu Szkół w Garnku i Piotr Będuch z Gimnazjum nr 18, drugie Joanna Trzeszkowska z Gimnazjum nr 2 w Częstochowie, pierwsze Marta Nowacka z Gimnazjum nr 18. Pieczę nad laureatką miała zastępca dyr. i polonistka Alicja Szopa.
W Salonie Artystycznym nie mogło zabraknąć gości specjalnych. Tym razem była nim prof. Maria Lesz-Duk, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza, która wygłosiła referat na temat neologizmów. Był to nie tylko pouczający, ale, co warte podkreślenia, dowcipny wywód na temat zawiłości naszego języka. Z kolei była uczennica Gimnazjum Anna Kamińska, aktualnie pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego, doktorant prof. Jan Miodka, dowodziła, że warto uczyć się gramatyki, zarówno ze względów estetyczno-językowych, jak i czysto praktycznych.
Ideą Salonu jest przede wszystkim promocja zdolnych uczniów. Aktorski popis dali Mikołaj Warzyńczak i Mateusz Radomski, prezentując zabawną scenkę dialogu zbudowanego gwarą uczniowską, oraz Marta Nowacka i Ola Berezińska – dziewczęta rewelacyjnie odegrały role w spektaklu Sławomira Mrożka “Wdowy”. Wiersze Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza oraz piosenki Marka Grechuty i Czesława Niemena wykonały Karolina Brzeźniak, Anita Kokoszczyk, Magda Mielczarek. Spotkanie poprowadzili Małgorzata Augustyniak i Mariusz Szymka.
Nad całością czuwała główna organizatorka Ewa Stanik. Pomagały jej plastyczki Anna Langier i Edyta Bill oraz polonistki Teresa Majchrzak, Elżbieta Jarkiewicz i Marzena Milejska. Muzyczną oprawę zapewniła Teresa Turek, scenografię przygotowała Grażyna Mulica.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *