OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
29 września 2017 r. w Zespole Szkół Samochodowo-Budowlanych w Częstochowie obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Akcję zorganizowali nauczyciele bibliotekarze: Alina Grabna i Anna Majchrzak według autorskiego scenariusza. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony został w 2001 roku przez Polską Izbę Książki w nawiązaniu do kampanii ogólnospołecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
– Nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w inicjatywach organizowanych przez szkołę. W szkole o profilu technicznym pierwiastek literacki, jaki zapewniają nasi nauczyciele ma szczególne walory edukacyjne – podkreśla dyr. ZSS-B Jacek Grzegorzewski.
Akcja głośnego czytania w ZSS-B odbyła się już po raz trzeci. – Tym razem motywem przewodnim był regionalizm, a hasło czytania brzmiało „Mój region – Moja mała ojczyzna”. Wybraliśmy legendy ziemi częstochowskiej autorstwa Mirosława Zwolińskiego, którego opracowania zawierają wiele ciekawostek, stąd książki są ciekawe poznawczo – mówi Alina Grabna. W akcji czytania wzięli udział nauczyciele: Teresa Michałowska, Danuta Ruksza, Magdalena Celeban oraz uczniowie Marcin Tomalski kl. Ic TS i Adam Mucha kl. I b TS. Przepiękna scenografia sprawiła, że blisko 70 słuchaczy czuło się jak w średniowiecznym zamku rycerskim. Mamy nadzieję, że nauczyciele i uczniowie zachęceni lekturą będą sięgać po inne pozycje książkowe dostępne w bibliotece szkolnej, a wyeksponowane podczas czytania – podkreśla Anna Majchrzak.
Czytelnictwo w ZSS-B ma się dobrze. – Mimo iż jest to szkoła techniczna, nie ma dnia, żeby uczniowie, którzy chętnie czytają fantastykę i kryminały oraz nauczyciele, którzy sięgają po beletrystykę i opracowania popularno-naukowe, nie wypożyczali książek – dodaje Alina Grabna.
ZSS-B jest szkołą pielęgnującą wartości patriotyczne. – Współpracujemy ze stowarzyszeniami patriotycznymi, w opiekę wzięliśmy sztandary Żołnierzy Armii Krajowej i Sybiraków. Nauczyciele historii z pietyzmem podchodzą do wychowania patriotycznego. Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach w mieście i województwie, między innymi zdobyli pierwsze miejsce w olimpiadzie od „Solidarności do Niepodległości”. Za udział w akcjach organizowanych przez Urząd Miasta i innych szkoła została wyróżniona Statuetką „Tym co służą Miastu i Ojczyźnie”. Zamontowaliśmy maszt, na którym zawiesimy naszą flagę narodową. mamy nadzieję, że tą inicjatywą zarazimy kolejne szkoły – mówi dyr. Grzegorzewski. Jak nam zdradził, aktualnie studiuje książkę Normana Daviesa „Boże igrzysko”.
URSZULA GIŻYŃSKA