W tym tygodniu na Jasnej Górze: trwa paulińskie świętowanie – 20. 01(czw) wspomnienie bł. Euzebiusza, organizatora i założyciela Zakonu Paulinów, 22.01 (sb) prawykonanie oratorium „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy…”, opartego na fragmentach homilii św. Jana Pawła II z 1979r., 23.01 Niedziela Słowa Bożego, 21-22. 01(pt-sb) modlitwa Hospicjów Polskich.
Trwa paulińskie świętowanie. Po uroczystościach ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu a więc szczególnego ich ojca duchowego i Maryi uznawanej za Królową Pustelników, 20 stycznia zakonnicy wspominać będą bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia czyli faktycznego swego założyciela i organizatora życia zakonnego. Zjednoczeni przez niego w 1250 r. pustelnicy przyjęli regułę i otrzymali nazwę Zakon Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Jego skrócona nazwa to Zakon Paulinów.
Paulini są jedną z trzech – obok dominikanów i franciszkanów – wielkich rodzin zakonnych, które mają swe początki w XIII w.
Założycielem i organizatorem wspólnotowego życia paulinów jest bł. Euzebiusz, który rozmiłowany w „byciu sam na sam z Bogiem” św. Pawła Pierwszego Pustelnika połączył kontemplację z działalnością apostolską. Pustelnicy prowadząc życie wspólnotowe, nie tylko szerzą kult Matki Bożej, ale ich charyzmatem jest też umiłowanie krzyża i modlitwa liturgiczna.
Euzebiusz urodził się w Ostrzyhomiu (dzisiaj to węgierskie miasto Esztergom) ok. roku 1200. Pochodził z bogatej, chrześcijańskiej rodziny. Nauki pobierał w szkole katedralnej w swoim mieście. Tam też otrzymał święcenia kapłańskie, a potem był kanonikiem katedralnym. Już wtedy wyróżniał się pobożnością i niezwykłą hojnością wobec biednych, stąd do dziś mnisi wskazują na niezwykłą gościnność założyciela.
Podczas najazdu Tatarów w 1241 r. ratował swoje życie, ukrywając się w lasach Pilisium (Pecs). Rozdawszy swój majątek biednym, za zgodą biskupa z kilkoma towarzyszami rozpoczął życie pustelnicze w pobliżu Szanto, wypełnione pokutą i kontemplacją. Wspólnota w klasztorze pod wezwaniem Świętego Krzyża przyjęła tę samą surową regułę, co eremici z drugiego klasztoru św. Jakuba, założonego w 1215 r. przez biskupa Bartłomieja z Peczu, na górze Patacs. Wkrótce Euzebiusz doprowadził do połączenia tych klasztorów i został przełożonym pustelników naddunajskich. Nadał nowemu zgromadzeniu nazwę Zakon Braci św. Pawła, Pierwszego Pustelnika.
W 1262 r. Euzebiusz prosił papieża Urbana IV o zatwierdzenie swojej wspólnoty zakonnej z nadaniem mu Reguły św. Augustyna. Nastąpiło to dopiero w roku 1308, już po jego śmierci.
Od 2005 r. w swych kościołach paulini, 20 stycznia, przeżywają święto bł. Euzebiusza.
W rozpoczynającym się 18 stycznia Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan także na Jasnej Górze trwać będzie ekumeniczne wołanie przez wstawiennictwo Jasnogórskiej Maryi.
Ikona Matki Bożej Częstochowskiej pochodzi z czasów niepodzielonego chrześcijaństwa. Tu praktykowany jest głównie ekumenizm duchowy. Maryja jest Matką Jedności, Ona umacnia więź wspólnoty w Kościele.
Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej zapragnęli mieć w swojej kaplicy mnisi prawosławni w klasztorze w Nilo-Stołbieńsku w Rosji. Został tam przekazany w 2009 r. Archimandryta Arkadij Gubanow podkreślał wtedy, że ołtarz z ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej będzie ważnym miejscem dla całego Kościoła prawosławnego w Rosji. Zauważył, że ikona częstochowska „łączy chrześcijan Polski i Rosji, łączy oba Kościoły i oba narody”.
22 stycznia 2022 r. o godz.18.00 w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się papieski koncert oratoryjny. Będzie to prawykonanie oratorium kompozytora Wincentego z Krakowa pt. „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy…”, opartego na fragmentach homilii św. Jana Pawła II, którą wygłosił 4 VI 1979 r. pod szczytem Jasnej Góry. Organizatorem koncertu jest Jasnogórski Instytut Maryjny. Partnerem Instytut Papieża Jana Pawła II w Krakowie. Koncert będzie transmitowany przez Radio Jasna Góra.
Wykonawcy: AUDIVI Cracow Vocal Quartet w składzie: Liliana Pociecha – sopran; Dobromiła Lebiecka – alt; Paweł Fundament – tenor; Piotr Brajner – bas. Zespół Kameralny w składzie: Paulina Grzybek – skrzypce; Magdalena Siudyszewska-Dumicz – skrzypce; Danuta Popielak – altówka; Ewa Wojsław-Bober – wiolonczela; Mateusz Grzybek – kontrabas.
Wstęp na koncert jest bezpłatny.
23 stycznia, w obchodzoną w całym Kościele Niedzielę Słowa Bożego Mszę św. o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej celebrować będzie ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego w Polsce, a o 11.00 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
21 i 22. 01 (pt-sb) na Jasnej Górze odbędzie się Pielgrzymka Hospicjów Polskich, ze względu na pandemię w ograniczonej formie. Rozpocznie się w piątek o godz. 19.30 Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej. W sobotę Mszę o godz. 7. 30 celebrować ma abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Spotkanie panelowo-dyskusyjne odbędzie się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Izabela Tyras Biuro Prasowe @JasnaGóraNews