Trwają testy systemu informacji dla pasażerów przy przystankach komunikacji miejskiej w Częstochowie. Tablice z wyświetlaczami docelowo staną w 50 lokalizacjach, w tym przy budowanych centrach przesiadkowych. Informacje wyświetlane obecnie na tablicach są na razie tylko testem wdrażanego systemu.
W ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” finalizowany jest montaż 50 cyfrowych tablic stanowiących System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w naszym mieście. Tablice są sukcesywnie uruchamiane i wprowadzane w tryb testowy, dzięki któremu zostaną zaprogramowane potrzebne dane i wypróbowane wszystkie funkcje urządzeń.
W fazie testowej tablice wyświetlają informacje na temat rozkładu jazdy autobusów i tramwajów przy najważniejszych przystankach na terenie miasta. Docelowo – po właściwym uruchomieniu systemu – oprócz planowanego czasu przyjazdu danego pojazdu komunikacji miejskiej wyświetlany będzie także rzeczywisty czas jego dotarcia na miejsce oraz informacje o utrudnieniach i zagrożeniach, na temat których informacja powinna szybko dotrzeć do mieszkańców.
Do czasu zintegrowania wszystkich tablic i przeprowadzenia testów (w trakcie ich trwania może dochodzić do czasowych wyłączeń i drobnych korekt w wyświetlanych informacjach) na urządzeniach widnieje informacja o trybie testowym. Data zakończenia testów i uruchomienia SDiP w docelowym trybie uzależniona jest od pomyślności integrowania oprogramowania.
System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w Częstochowie będzie dostosowany do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych. Tej grupie pasażerów dedykowane są przyciski przy każdym ze słupków, na którym zamontowano tablice. Po ich naciśnięciu informacje z tablicy przekazywane są w formie dźwiękowej. Dla częstochowian z największym stopniem niepełnosprawności narządu wzroku będą bezpłatnie wydawane bezprzewodowe piloty do wywoływania komunikatów głosowych (1000 sztuk). Do czasu uruchomienia SDiP w docelowym, dynamicznym trybie wszyscy chętni i uprawnieni pasażerowie będą mogli już korzystać ze wspomnianych pilotów.
Wartość miejskiej inwestycji – Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wynosi ponad 3,6 mln zł.
Źródło MPK