Światowy Dzień Nerek


Światowy Dzień Nerek będzie obchodzony jest 13 marca na sześciu kontynentach w ponad 60 krajach, w tym także w Polsce.

Tegoroczne przesłanie ma na celu zwrócić uwagę na fakt, że „choroby nerek są powszechne i groźne, ale uleczalne”. Wczesne wykrycie pozwala znacznie lepiej poradzić sobie z leczeniem zarówno chorób nerek, jak i powiązanych z nimi chorób układu krążenia, a także znacznie ograniczyć ich występowanie.
Ponad 500 milionów osób na całym świecie – czyli w przybliżeniu jedna na dziesięć – cierpi z powodu przewlekłej choroby nerek (PChN), a każdego roku miliony ludzi umiera przedwcześnie na skutek zawału serca i udaru mózgu, chorób mających ścisły związek z PChN. W rzeczywistości zaledwie niecałe 5 proc. populacji wie, gdzie dokładnie są usytuowane nerki i jaka jest ich funkcja. Dlatego też, na tegoroczne obchody wybrano hasło „Zadziwiające nerki!”, gdyż skupia ono uwagę odbiorców na prostych faktach dotyczących funkcjonowania nerek i ich ważnej roli jaką jest codzienne filtrowanie i oczyszczanie 200 litrów krwi”. W celu uświadomienia społeczeństwu jak ważna jest dbałość o zdrowie nerek, na oficjalnej stronie Światowego Dnia Nerek: www.worldkidneyday.org zamieszczone zostały ciekawe informacje, animacje oraz zdjęcia.
Zasięg Światowego Dnia Nerek pokazuje powszechność choroby, która dotyka coraz większą liczbę ludzi z różnych kultur i kontynentów. Ostatnio opublikowane badania potwierdziły, że PChN jest schorzeniem na skalę światową, a ponad 90 proc. z występujących przypadków pozostaje nierozpoznana. Ponadto uwidoczniła się rozbieżność pomiędzy łatwo dostępnymi i efektywnymi terapiami PChN, a opieką medyczną, jaką w rzeczywistości otrzymują pacjenci.
W 50 miastach Chin, ponad 20 miastach Stanów Zjednoczonych i 58 miastach Włoch, w szpitalach, domach kultury, mobilnych przychodniach i ulicznych punktach medycznych zostaną zorganizowane ogólnodostępne bezpłatne badania nerek i konsultacje lekarskie. Inne działania, mające na celu podniesienie świadomości społecznej, obejmą seminaria, wykłady publiczne, uliczne marsze
i konferencje prasowe.
– Celem Światowego Dnia Nerek jest ograniczenie lub nawet powstrzymanie rozprzestrzeniania się przewlekłej choroby nerek, która jest trudna do wykrycia i rzadko zostaje wcześnie zdiagnozowana – mówi dr William Couser, Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego. – Udowodniliśmy, że profilaktyka przynosi wymierne efekty, a teraz musimy jeszcze przekonać decydentów w zakresie polityki zdrowotnej, że przyszedł czas na działanie.
Według prognoz, w ciągu następnej dekady, w krajach rozwiniętych, liczba osób, którym do życia niezbędna jest dializa lub przeszczep podwoi się, w dużej mierze za sprawą zwiększonego występowania cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, które są głównymi przyczynami przewlekłej choroby nerek. Tymczasem większość ludzi żyjących w krajach rozwijających się nie ma dostępu do dializ i przeszczepów
Światowy Dzień Nerek popierają między innymi Johnny Depp – aktor i reżyser, USA, James DePreist – dyrygent Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Daiane dos Santos – gimnastyczka, zdobywczyni złotego medalu na Mistrzostwach Świata, Brazyli, Sertab Erener – zwyciężczyni konkursu Eurowizja 2003 , Turcja, „Bernardinho” Rocha de Rezende – trener brazylijskiej drużyny piłkarskiej, „Giba” Godoy Filho – siatkarz, Brazylia, Gloria Maria Matta da Silva – siatkarka, Brazylia, Louis Gossett Jr. – aktor i zdobywca Oscara, USA, Tom Hanks – aktor, dwukrotny zdobywca Oscara, USA

Światowy Dzień Nerek jest inicjatywą dwóch organizacji non-profit: Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego (www.isn-online.org)i Międzynarodowej Federacji Fundacji ds. Nerek (www.ifkf.net)
W Polsce kampania jest realizowana dzięki wsparciu firmy Roche.
Więcej informacji można uzyskać na stronie www.worldkidneyday.org

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *