Sławomir Biernacik jest z wykształcenia pedagogiem (studiował w częstochowskiej WSP), pracuje jako doradca zawodowy, a jego pasją jest sztuka. Od lat organizuje wernisaże, wystawy, spotkania artystyczne, promując twórczość głównie częstochowskich artystów. Jest on spiritus movens oraz Prezesem Stowarzyszenia “Base ART”, które w tym roku rozpoczęło działalność w naszym mieście.
– W mojej rodzinie od dawna widoczne były związki ze sztuką, mój wujek od 20 lat tworzy rzeźby z drewna topolowego, lipowego, brzozowego, są to prace o tematyce ludowej i sakralnej. Z kolei mama tworzy hafty krzyżykowe: pejzaże, kwiaty, martwą naturę. Wraz z naszym przyjacielem, artystą malarzem Janem Chruścickim, postanowiliśmy organizować wystawy, prezentować jego pastele oraz haft mamy. To się zaczęło w 1997 roku, miejscem ekspozycji były częstochowskie restauracje, kawiarnie, (Papagayo, Klimaty), Dom Kultury w Lublińcu. Zapraszaliśmy przyjaciół, znajomych, oprócz wystaw były wieczory poetyckie, muzyczne, Jan Chruścicki zainicjował Jesienny Salon Sztuki. Po pewnym czasie zaczęliśmy myśleć o Stowarzyszeniu – mówi Sławomir Biernacik.
“Base Art” liczy 11 osób, wśród nich dwie są artystami profesjonalnymi, pozostałe zajmują się sztuką hobbistycznie. W Stowarzyszeniu są m.in. Sebastian Wróblewski – architekt, autor publikacji z dziedziny historii sztuki, dodatkowo zajmujący się malarstwem olejnym, Jan Chruścicki – artysta malarz, Krystyna Ziębińska – kolekcjonerka sztuki, Jan Sala – rzeźbiarz, Anna Tomczewska – hafty krzyżykowe. Głównym celem Stowarzyszenia jest promocja kultury i sztuki poprzez organizowanie wystaw, ale też daje ono zrzeszonym większe możliwości pozyskiwania sympatyków, sponsorów, dobrą podstawę do współpracy z różnymi instytucjami, wiele spraw ułatwia, upraszcza.
– W mieście wiele się dzieje jeśli chodzi o kulturę i my, jako Stowarzyszenie, chcemy dołożyć własną część działań twórczych. Pragniemy zainteresować sztuką młodzież, przyciągnąć ludzi zdolnych, kreatywnych – kontynuuje Sławomir Biernacik.
Interesująco zapowiadają się imprezy Stowarzyszenia zaplanowane na pierwsze półrocze. W kalendarium jest m.in. “Tygiel Sztuki” (19 – 26 marca w restauracji Klimaty), “Ogród Sztuk” (21 maja w restauracji “rue de Foch”), a 7 kwietnia otwarcie wystawy haftów Anny Tomczewskiej oraz rzeźb Mariana Sali w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu.
HP