14 grudnia br. hala sportowa w Poczesnej zapachniała smakowitymi potrawami świątecznymi, przygotowanymi przez panie z dwudziestu dwóch Kół Gospodyń Wiejskich z czterech powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego i lublinieckiego.
Uroczystą prezentację stołów bożonarodzeniowych polonezem zainaugurował Zespół Folklorystyczny „Wrzosowianie”. Życzenia zgromadzonym złożyli obecni na uroczystości posłowie Prawa i Sprawiedliwości – Jadwiga Wiśniewska i Szymon Giżyński, wicewojewoda śląski Andrzej Pilot i wicemarszałek Sejmiku województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski oraz gość honorowy – biskup częstochowski Antoni Długosz. Poseł Szymon Giżyński przekazując życzenia podkreślił znaczenie kultywowania zwyczajów w duchu tradycji chrześcijańskich.
Stoły wigilijne i bożonarodzeniowe zawitały do Poczesnej po raz pierwszy. – Cieszę się, że wreszcie, dzięki naszej nowej hali mogliśmy zaprosić tak liczną prezentację gmin z czterech powiatów. Gdy w ubiegłym roku wybudowaliśmy halę od razu zaczęła służyć dzieciom i młodzieży, ale również stała się miejscem dla takich imprez jaką dzisiaj wspólnie przeżywamy – mówi wójt gminy Poczesna Krzysztof Ujma.
UG
Fot:
Szymon
Poseł Szymon Giżyński przekazując życzenia podkreślił znaczenie kultywowania zwyczajów w duchu tradycji chrześcijańskich.
Poczesna
Gminę Poczesna reprezentowało KGW Poczesna Zawodzie. Na zdjęciu panie: Barbara Jasińska, Jadwiga Kowalska i Maria Czyż z wójtem Krzysztofem Ujmą. Stół Poczesnej uginał się od rozmaitości świątecznych. – Z oryginalniejszych potraw przygotowałyśmy naleśniki z masą makową, keks warzywny z pieczarkami i zupę śledziową z mleczy, z tradycyjnych – kapustę z grzybami, pierogi – wylicza Barbara Jasińska
Wójt Krzysztof Ujma podzielił się z nami swoimi planami świątecznymi. – Święta spędzę w gronie rodzinnym. To czas na wspólne rozmowy z rodzicami, z dziećmi. Zawsze w Wigilię odwiedzamy moją mamę. Coraz bardziej, z roku na rok, uświadamiamy sobie, że najpiękniejszymi życzeniami jest to, byśmy zdrowi i szczęśliwi spotkali się w tym samym gronie za rok – mówi wójt Ujma. Cieszy się też z udanego 2013 roku. – Oddaliśmy wiele nowych inwestycji. Życzyłbym sobie, by i przyszły był tak dobry – dodaje.
Olsztyn
Stoisko Olsztyna przygotowały między innymi: Małgorzata Niemczyk, Mariola Nowak, Bernadetta Niemczyk, przewodnicząca Krajowego Koła gospodyń wiejskich oraz Alicja Szwedzińska, Wiesława Dobiech, Maria Zjawińska.
Mstów
Z Mstowa razem z wójtem Adamem Jakubczakiem przyjechały panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Mstowianki”. Panie są nie tylko uzdolnione kulinarnie, ale i rozśpiewane. Na prezentację przybyły w swych strojach ludowych, a ich stół był przykładem twórczej inspiracji. Pełen tradycyjnych, ale również i unowocześnionych potraw. Na zdjęciu „Mstowianki” w pamiątkowym ujęciu z radnym Tomaszem Gęsiarzem i Mirosławem Frukaczem.
Poraj
Poraj reprezentowały przedstawicielki wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich, które działają w całej gminie Poraj. – Staramy się na bieżąco pomagać paniom w ich potrzebach, zawsze wspieramy je w przygotowaniu prezentacji stołów świątecznych – wielkanocnych i bożonarodzeniowych. Również w gminie organizujemy szereg imprez o charakterze ludowym, jak na przykład Folkloriada Jurajska. Dzisiejsza prezentacja to wspaniała okazja, by panie zaprezentowały swój kunszt kulinarny, ale również śpiewaczy i artystyczny – mówi Andrzej Kozłowski, kierownik Wydziału Promocji Urzędu Gminy Poraj. Jak podkreśla dla gminy Poraj mijający rok był bardzo udany. – Kolejny rok z rzędu razem zmienialiśmy naszą gminę: władze gminy, organizacje pozarządowe i oczywiści mieszkańcy. Przez ostatnie trzy lata udało się nam pozyskać ponad 20 milionów złotych środków zewnętrznych. Zrealizowaliśmy szereg dużych i potrzebnych inwestycji – dodaje. Na zdjęciu grupa z gminy Poraj z poseł Jadwigą Wiśniewską i wójtem Łukaszem Stacherą (w środku).
Kłomnice
Równie pięknie i smakowicie prezentował się stół gminy Kłomnice, który tym razem przygotowały panie z KGW Rzerzęcyce. – Wszystkie potrawy wigilijne i bożonarodzeniowe wykonałyśmy własnoręcznie. Są takie jak w domu – uszka z grzybami, karp pieczony i w galarecie, śledź matyjas zapiekany, kęski drobiowe, galantynę z kurczaka, rolada ze szpinakiem – wylicza Marianna Makles.
Lelów
Stół gminy Lelów zdobi ogromna, pachnąca chałka własnego wypieku na sianeczku z opłatkami. Obok piętrzą się karpie, sałatki rybne, kutia, kapusta z grochem uszka i oczywiście tradycyjny lelowski ciulim. – Bez niego nie ma świąt w Lelowie. I oczywiście trzeba go lekko podlać tradycyjną nalewką lelowską – mówi Henryka Zasuń, przewodnicząca KGW w Lelowie.
Blachownia
Stół świąteczny KGW z Blachowni nie dość, że smakowity, to jeszcze przygotowany z dużym zmysłem artystycznym. Choinki z owoców, papieru, koronkowe aniołki i półmiski, autorstwa Czesławy Taranek. – Naszym specjałem są pierogi z grzybami i kapustą z grochem, opiekanie pieczarki i ryby w różnych wariacjach – mówi przewodnicząca Hanna Bajor KGW i Zespołu „Blachowianki”.
Dąbrowa Zielona
Z gminy Dąbrowa Zielona swój talent kulinarny i estetyczny zaprezentowały panie z KGW w Cielętnikach i Zaleszczynach. Dla pań z Cielętnik pokaz był debiutem i nie ukrywały, że są trochę stremowane. A jak wiadomo trema jest mobilizująca, więc stół pań stał się mistrzowskim popisem. Nas zachwyciła szopka zbudowana z pachnących żywicą szynek i kiełbas. – Mamy tu kutię, zupę grzybową, fontannę z pstrągów, kapustę w różnych odmianach – wylicza Urszula Zielińska z KGW Cielętniki, które choć istnieje dopiero od roku, liczy dwadzieścia osób, zadziwia inwencją artystyczną.
UG